2021 אאוט, 2022 אין: מה מצפה לנו בעולם הספורט בשנה הקרובה?

להתראות שנת 2021, שלום שנת 2022: שנה נוספת הסתיימה וגם בה הכרנו מספר מגמות חדשות במגוון תחומי החיים שלנו, ובפרט בכל הקשור בספורט ואורח חיים בריא. אז מה היה לנו השנה? במאמר זה נציג לכם כמה מהשינויים הבולטים בתחום, וגם הצצה קטנה לקראת השנה הבאה.

אז מה היה לנו ב-2021?

יותר אנשים החלו להתאמן

גם בשנת 2021 מגפת הקורונה המשיכה ללוות אותנו בכל תחומי החיים כמעט. מהשפעות הבולטות של המגפה ראינו ריחוק החברתי והימנעות משהייה במקומות הומי אדם, שלעיתים קרו כחלק מסגרים והגבלות. בעקבות השפעות אלו מצאנו את עצמנו מסתגרים בבית חלק מהזמן, או מצמצמים מגע עם אנשים אחרים. על כן, חלק מהאנשים שלא התאמנו בעבר התחילו להתאמן וגילו שהם אוהבים מאוד את עולם הספורט, ואנשים שהיו מנויים בחדר כושר, סטודיו או קבוצות אימון עברו להתאמן בביתם. אימונים משותפים דרך הזום הפכו לטרנד המיוחד בתקופה זו. אנשים גילו את הנוחות באימון מהבית או באוויר הפתוח, שכן מדובר באופציות זמינות ואף יעילות לחלק מהמתאמנים. כמו כן, מדובר באפשרויות שיכולות להיות זולות יותר, משום שרכישה חד פעמית של מכשירי כושר וציוד ספורט כדי להתאמן בבית יכולה להשתלם לטווח הארוך מבחינה כספית.

בתקופה זו, שבה החוסן הנפשי התערער בקרב אנשים רבים וחיזוק הבריאות הפיזית והנפשית הפכה לחשובה מאי פעם, רופאים ובעלי מקצוע המליצו על שמירה על אורח חיים פעיל וספורטיבי. דבר זה עודד אנשים, שעד אז לא הקפידו להתאמן, לנעול את נעלי הספורט ששכבו בארון ללא שימוש ולצאת להתאמן. גם בתקופות שבהן המגפה דעכה, נראו מתאמנים רבים רצים בפארקים וכן קבוצות אימון שעברו להתאמן החוצה מהחללים הסגורים.

עלייה במודעות לאורח חיים בריא

במהלך השנה האחרונה עלתה המודעות לאורח חיים בריא ולסיגול תזונה בריאה ונכונה. עד לתקופה שבה התחלנו להיסגר בבית בגלל הקורונה, לרוב האנשים לא היה זמן להקדיש מחשבה לאורח החיים שלהם, למזון שהם מכניסים לפה ולאיכות שלו. חלק מהם לא הקפידו על ארוחות מסודרות ואף הרבו בנשנושים, משום חוסר זמן ולחץ בחיי היומיום שלהם. הזמן הפנוי בבית ובחיק המשפחה אפשר לאנשים להכיר את המטבח ואת יכולות הבישול שלהם כתחליף לבילוי במסעדות. זאת ועוד, בישול בבית הפך להזדמנות טובה בקרב רבים להתחיל לאכול בריא יותר, מסודר יותר ומאוזן יותר, ובעצם עודד אנשים לחשוב על איכות האוכל שהם צורכים ועל המינון שלו. העלייה הזו במודעות המשיכה לתוך שנת 2021, ועל אף שבמשך חודשים ארוכים בילוי במסעדות ופאבים התאפשר, ניכר כי רבים המשיכו להעדיף להכין את האוכל במטבח הביתי שלהם.

לצד ההתעניינות בקולינריה ובבישול, חלק מאנשים ראו את תקופה זו כהזדמנות פז לנסות ולאמץ אורח חיים חדש, כמו צמחונות או טבעונות. הסגרים והזמן הפנוי שהם הביאו איתם אפשר לאנשים לחקור את אורח החיים הזה, להכיר אותו לעומק ולשנות את התפריט שלהם בהתאם.

יוגה ומדיטציה

בשנה החולפת אימוני יוגה וגמישות הפכו נפוצים יותר בקרב הרבה אנשים. מדובר בפעילות שעד כה חלק מהמתאמנים העדיפו לעשות בקבוצה או בחוג יוגה, אבל בשנת 2021 חלקם עברו להתאמן ביוגה מהבית. זהו אימון שלא דורש דבר מלבד תוכנית אימון, מזרן יוגה ובגדים נוחים, ולכן מדובר באופציה נוחה ונגישה שניתן לבצע כמעט בכל בית ובכל חלל. ברחבי הרשת קיימים סרטוני הדרכה לאימוני יוגה בסגנונות ובשיטות שונים, עבור מתחילים ומתקדמים כאחד. נוסף על אימוני יוגה, גם המדיטציה (שהיא כלי מרכזי בתרגול יוגה) הפכה לטרנד בקרב רבים, עקב הצורך באיזון נפשי וברגיעה בתקופה של אי וודאות שעשויה להיות לחוצה, ולכן רבים מאיתנו צריכים את השקט הפנימי והרוגע. גם מדיטציה ניתן לתרגל בעזרת סרטונים שקיימים ברשת, בקבוצה או בליווי מורים ומאמני מדיטציה.

טיולים בטבע

כפי שכבר ציינו, בשנתיים האחרונות ובעיקר עם תחילתה של המגפה, חלק מהאנשים שינו את הרגלי חייהם, ובהם גם את הבילוי בשעות הפנאי שלהם. במקום קניונים, מרכזי קניות ומסיבות צפופות, נראתה מגמה ובה משפחות יצאו לטייל יותר בחיק הטבע במהלך השבוע ובעיקר בסופי השבוע. שמורות הטבע והגנים דיווחו מפעם לפעם על שיאים במספר המטיילים, כאשר חלק מהם יצאו לצעוד בטבע ואחרים העדיפו טיולי אופניים. מלבד שמירה על הכושר ועל אורח חיים פעיל, לטיולים בטבע יתרונות נוספים ובהם הכרת הארץ וחיבור להיסטוריה של המקום, וכן הפחתת המתח הנפשי. נוסף על כך, טיולים הם הזדמנות פז לשבור שגרה ולבלות עם בני המשפחה במסגרת מגבשת ונחמדה.

ומה מחכה לנו ב-2022?

אומנם קצת קשה לנבא מה הולך לקרות בשנת 2022, אך ניתן לראות מספר מגמות שיכולות להמשיך הישר משנת 2021. כך למשל, משרדים ומקומות עבודה רבים עברו ממודל עבודה שמחייב הגעה למשרד באופן יומיומי אל מודל עבודה היברידי, שבו בחלק מהשבוע עובדים מהבית ובחלקו האחר ניתן להגיע לעבוד מהמשרד. בדומה לכך, גם אוניברסיטאות, מכללות ומכוני הכשרה העבירו חלק מהתכנים באופן מקוון או בזום. נכון להיום, הלימודים מתקיימים ברוב הפעמים באופן פרונטלי, כשחלק מהקורסים ומהתכנים מוקלטים וממשיכים להילמד באופן מקוון ועצמאי.

טוב או לא? זהו עניין אינדיבידואלי, אך ניתן להניח כי אפשרויות חדשות כאלו שהגיחו לחיינו בשנתיים האחרונות מייצרות מגמות חדשות שעומדות להישאר איתנו. אם כן, גם השנה ייתכן שנבלה יותר זמן בבית (או בכל מקום אחר שבו נוח לנו ללמוד או לעבוד), מה שיאפשר לנו לעסוק בתחביבים ולפתח חדשים כאלה, להשקיע בבריאות הפיזית שלנו בעזרת שמירה על אורח חיים בריא וכן ביצוע כושר גופני וספורט, שביכולתם להשפיע רבות גם על המצב הנפשי ומצב הרוח.

נציין שבתחום הכושר והספורט בפרט, כפי שרבים כבר נוהגים לעשות, תוכלו להחליט מהי הדרך הטובה ביותר עבורכם להתאמן ולשמור על אורח חיים פעיל ובריא. תוכלו לעשות זאת ע"י שמירה על פעילות קלה ובסיסית, כמו הליכה בחוץ ואף לקחת את זה לשלב הבא ולהכין לעצמכם חדר כושר פרטי קטן בבית שלכם. תוכלו לרכוש ציוד בסיסי, כמו מזרן אימון, מספר משקולות בכמה משקלים שונים, גומיות התנגדות, חבל קפיצה, כדור פיזיו, ולמעשה את כל הציוד שאתם צריכים עבור אופי הפעילות והאימונים שלכם.

השינויים והדינאמיות שמאפיינים את השנתיים האחרונות בצל ההתמודדות מול המגפה יכולים להימשך אל תוך השנה החדשה, וזה ככל הנראה מה שיקרה. מכל מקום, חשוב לזכור כי כדאי למצוא את היתרון בכל מצב בחיים, גם אם אנחנו לא רגילים או מוכנים אליו, לראות את החיובי שבכל דבר – ולהכין מהלימונים לימונדה.

לסיכום

השנה החדשה עומדת בפתח וזו הזדמנות להסתכל על השנה שעברה. על כן, ריכזנו עבורכם במאמר זה כמה מגמות בולטות בעולם הבריאות והכושר שליווי אותנו בתקופת הקורונה ובשנה האחרונה בפרט. אנו מקווים שהשנה החדשה תפתח עבורכם אפשרויות רבות ומעניינות בכל התחומים בחיים, שתכירו את עולם הספורט הממכר ותסגלו אורח חיים בריא ושמח. בהצלחה ושנה טובה!