כדורי פיזיו - איך עושים אימון נכון?

running_text

להזמנות חייגו:
072-33-80-333 א'-ה' 9:00-17:00
להזמנות ופרטים נוספים:
072-33-80-333

running_text

כדורי פיזיו - איך עושים אימון נכון?

כדורי פיזיו - איך עושים אימון נכון?

כדור פיזיו הוא כדור שמשמש לא מעט פיזיותרפיסטים כמו גם מאמנים, שהרי באמצעות הכדור ניתן לבצע מספר רחב של תרגילים, ובייחוד בשיטת פילאטיס. מדובר בכדור שמגיע בכמה גדלים, עמו ניתן לשפר את היציבה, לחזק את שרירי הליבה ולהקל על כאבי גב. כמו כן, הוא נחשב כפריט אידיאלי במיוחד לנשים בהריון.

15/11/2018

קווים לדמותו

כדור פיזיו ראה אור בשנת 1960, והוא פותח בין היתר, על ידי פיזיותרפיסטים. הוא מהווה כלי נהדר לשיקום ופיזיותרפיה, מאחר והוא מאפשר למטפל לעבוד עם המטופל על יציבה זקופה כמו גם על שיווי המשקל. הכדור מכיל בסיס תמיכה ייחודי, כך שהישיבה עליו מסייעת למטופל\מתאמן לחזק את שרירי הליבה בגופו ולשפר את היציבה.

עם השנים, לא מעט אנשים הבינו את יתרונותיו של הכדור, כך שכיום הוא משמש מאמנים, ספורטאים, מדריכי כושר ועוד, ובאמצעותו ניתן לבצע מגוון תרגילים שתורמים לשיפור שיווי המשקל, לחיזוק השרירים, להקלה על כאבי גב ולגמישות. לא עבר זמן רב עד שגילו את יתרונותיו של כדור הפיזיו בחדרי הלידה ואת תרומתו לנשים ההרות.

אחת השאלות הנפוצות ביותר בתהליך רכישת כדור הפיזיו, נוגעת לעמידותו של הכדור. חשוב לציין שהכדור מאוד עמיד, כך שבמהלך הישיבה אין חשש להחלקה או מעידה. כמו כן, היה ונוצר חור בגוף הכדור, כדאי לדעת שהאוויר לא יצא בבת אחת, אלא באופן הדרגתי. כלומר, אין סיבה לחשוש מנפילה מפתיעה.

איך לבחור כדור פיזיו?

בחירת הכדור חייבת להיעשות באופן מושכל, כלומר, לגודל הכדור יש חשיבות משמעותית בתהליך הבחירה, והוא חייב להתאים לגובה המתאמן. דבר נוסף שיש לקחת בחשבון הוא הגבלת המשקל של הכדור, כך שבמידה ורכישת הכדור נעשית בעבור אישה בהריון, יש לקחת זאת בחשבון.

גובה המתאמן\מטופל 

קוטר הכדור

עד 160 ס"מ

55 ס"מ (מתאים גם לילדים)

160 ס"מ – 180 ס"מ

65 ס"מ

180 ס"מ – 190 ס"מ

75 ס"מ

190 ס"מ ומעלה

85 ס"מ

 

רכשתם כדור פיזיו ואתם רוצים לוודא שהוא מתאים לכם? תחילה יש לשבת על הכדור בנוחות. על הרגליים להיות מקופלות בזווית של 90 מעלות ואילו הירכיים שלכם צריכות להיות מקבילות לרצפה. אם אינן מקבילות, כנראה שאתם זקוקים לכדור בקוטר גדול יותר. אגב, אם החלק העליון של הרגל אינו ישר, זה בסדר כל עד הירך יותר גבוהה מהברך.

כדור פיזיו בהריון

בין השימושים הבולטים של כדור הפיזיו הוא דווקא במשך תקופת ההיריון, ואפילו במהלך הלידה עצמה. הכדור משמש את האישה ההרה למגוון תנוחות בין אם מדובר בישיבה או בהישענות.

ההמלצה הרווחת של לא מעט אנשי מקצוע, היא לשבת על הכדור במשך ההיריון ככל הניתן, משום שהוא מאלץ את הגוף להיות זקוף – מה שמסייע להקלה בכאבי גב, חיזוק שרירי הבטן כמו גם שרירי רצפת האגן, חלוקת עומסים והרגעת לחצים. בדרך כלל הריוניות מעדיפות לשבת על כדור פיזיו משום שהישיבה עליו נוחה הרבה יותק מאפשרויות ישיבה אחרות, מה גם שהכדור תומך במשקל גופן שעולה מחודש לחודש ומחלק את העומס על הגוף באופן האולטימטיבי. מלבד זאת, במידה והעובר מצוי במנח שאינו אידיאלי, מומלץ להישען על הכדור, מה שיסייע לעובר לשנות את תנוחתו. ההישענות מתבצעת בדרך כלל כשהברכיים על הרצפה, וגופה של האישה נשען על הכדור כשהוא יציב.

לפני שמתחילים לעבוד עם הכדור במהלך ההריון, רצוי לחוש אותו, ללמוד את דרך הישיבה הטובה ביותר ולפחות בהתחלה – להיעזר באדם נוסף למטרת תמיכה ויציבות.

ומה לגבי הלידה עצמה?

אם חשבתם שכדורי הפיזיו הם נחלתם של מכוני הכושר, אולי יפתיע אתכם לשמוע שניתן למצוא את הכדורים הללו גם בבתי החולים, וזאת בכדי לסייע לנשים במהלך הלידה. כמו כן, הם אביזר מקובל בקורסי הכנה ללידה, מאחר וניתן לחזק עמם את שרירי האגן והירכיים.

ראשית, כדור פיזיו עשוי לסייע לעובר להיות בתנוחה האידיאלית ביותר ללידה. כמו כן, בזמן הצירים, הישיבה על הכדור תומכת באגן ואפילו עשויה לזרז את הלידה (בעשיית פעולות מותאמות כמו נענוע או קפיצות). מלבד זאת, הכדור יכול לסייע לאישה ההרה לא רק בשלב הצירים אלא גם במהלך הלידה עצמה, משום שהוא יכול להוות כלי נהדר לתהליך. למעשה, היולדת לא זקוקה לתמיכה או סיוע של אדם נוסף בכדי להימצא בתנוחה האידיאלית, מאחר והכדור מסייע לה לכרוע או להישען מבלי לאמץ את שרירי הגוף.

אגב, ניתן להשתמש בכדור הפיזיו גם לאחר הלידה, בין אם מדובר באימונים בכדי לחזור לכושר, אימונים וחוגים לתינוק, או אפילו בכדי להרדים את הילד. מה גם שלא מעט נשים משתמשות בכדור בכדי להקל על תינוקות שסובלים מגזים.

 

לכדור פיזיו יש שימושים רבים, החל מתרומתו לשיקום ופיזיותרפיה ועד להכנה ללידה והקלה על הצירים. ברכישת הכדור, יש להתאים את קוטרו לגובה המטופל\מתאמן, על מנת להפיק ממנו את המיטב. רכשו את כדור הפיזיו האידיאלי ביותר עבורכם, כך תוכלו ליהנות משלל יתרונותיו.

clnews