מקלחת חמה או מקלחת קרה אחרי אימון?

מקלחת קרה היא הדבר הראשון שאנו חושבים עליו לאחר אימון גופני שבו עבדנו קשה, הזענו והתחממנו. מקלחת קרה תמיד יכולה לעזור לנו להתרענן אחרי האימון, להתקרר ולהירגע אחרי המאמץ שהשקענו. ועם זאת קיימות מחלקות בנושא והשאלה תמיד ממשיכה לעלות – איזו מקלחת עדיפה אחרי אימון ספורט, קרה או חמה? נוכל לבחון זאת בעזרת השוואת היתרונות של מקלחת במים חמים ליתרונות של מקלחת במים קרים, ולבדוק מהי השפעת טמפרטורת המים במקלחת על הבריאות הכללית שלנו. סקרנים? בואו נתחיל.

 

מקלחת קרה או חמה אחרי אימון – מה עדיף?

נכון, כאשר רובנו נחשוב על התפנקות אחרי יום ארוך מחוץ לבית, כנראה נדמיין מקלחת חמימה בחדר מלא אדים. ובאמת שלמקלחת חמה יש השפעה טובה מאוד על הגוף ועל הבריאות שלנו ואין סיבות להימנע מהתענוג הצרוף הזה. אבל גם למקלחת קרה יש יתרונות רבים, בעיקר אם עושים אותה לאחר אימון גופני. המודעות לשינוי הקטן, אך מאוד משמעותי הזה, בשגרת הניקיון שלנו צובר אהדה רבה ובצדק. מקלחת קרה לאחר אימון תורמת מאוד להפחתת הכאבים ולשחרור השרירים התפוסים. המים הקרים גורמים לכלי הדם שלנו להיסגר מעט, וזרימת הדם לעור פוחתת והגוף מתקרר מעט. לאחר המקלחת הקרה הגוף צריך להתחמם ולכן זרימת הדם אל השרירים דווקא מתגברת וזרימתו הופכת למהירה יותר לאורך זמן. בצורה זו, המקלחת הקרה עוזרת לזרימת הדם שלנו לשקם את השרירים לאחר אימון אינטנסיבי. נכון, לא תמיד קל להסתגל למים הקרים, בעיקר כשהגוף חם אחרי אימון או כשמזג האוויר בחוץ קר גם הוא, אבל אפשר להתרגל ולהסתגל למקלחת קרירה בהדרגתיות. מקלחת חמה גם היא יכולה לתרום לבריאותנו, והיא מרגיעה מאוד את הגוף וגם את הנפש. אבל מה עדיף? תצטרכו להחליט לפי ההעדפות שלכם ולפי שאר המידע שכתוב כאן.  

 

איך מקלחת קרה משפיעה על הבריאות שלנו?

כאמור, מקלחת קרה תורמת רבות לזרימת הדם שלנו. דבר זה נעשה בעקבות שינוי הטמפרטורה של פנים הגוף ביחס לטמפרטורה מחוצה לו. כלי הדם שלנו מוצרים ומתרחבים בהתאמה כדי לעזור לחמם את השרירים שלנו במקלחת הקרה ולספק להם דם עשיר בחמצן, כדי למנוע דלקות שונות ושירים תפוסים לאחר אימון עצים. בצורה זו מתחזקים גם כלי הדם שלנו וזרימת הדם משתפרת ככל שנתמיד בהרגל. כמו כן, מקלחת קרה עוזרת מאוד לחיזוק המערכת החיסונית שלנו. מגע של מים קרים בעור ממריץ את יצור תאי הדם הלבנים בדם שלנו האחראים על הגנה על הגוף שלנו מפני וירוסים, חיידקים ומזיקים אחרים כדי למנוע מחלות.

 

 יתרונות נוספים למקלחת קרה

  • מקלחת קרה תורמת להגברת הערנות

מגע של מים קרים בעור גורם לתגובה של מערכת העצבים להעלות את ייצור הורמון הנוראדרנלין. ההורמון תורם לשיפור הזיכרון וכמו כן מעלה את הדופק ואת לחץ הדם שלנו.

  • ירידה במשקל

עמידה מתחת לזרם מים קרים יכולה לגרום לזירוז קצב חילוף החומרים שלנו, בייחוד אם נעשה זאת לאחר אימון שבו הגוף שורף אנרגיה.

  • הקלה על דיכאון

בגלל התגובה של הגוף שלנו לקור, שיכולה להידמות לתגובת הגוף ללחץ, נשלחים אותות חשמליים למוח אשר גורמים לשחרור של הורמונים שונים המשפיעים על מצב הרוח שלנו.

 

מה עוד כדאי לעשות אחרי אימון?

ספורט הוא חלק מאוד חשוב בחיינו, ולא פחות חשוב הוא מה שנעשה לאחר אימון. כדי לשפר את התוצאות שלנו ואת הבריאות שלנו באופן כללי, כדאי שנאמץ כמה שלבים גם לאחר האימון. חשוב מאוד לבצע חימום לפני האימון ומתיחות לאחריו. בין אם אנחנו מבצעים אימון כושר קל או אינטנסיבי, השרירים שלנו זקוקים להכנה לפני האימון ולהרפיה מתאימה אחרי כדי להימנע מפציעות. כדי לבצע מתיחות ולעזור להתאוששות הגוף אחרי אימון נוכל להשתמש במוצרי בריאות וכושר כמו רולרים למסאז' של הרקמות ורצועות תמיכה למפרקים שונים שמופעל עליהם לעיתים לחץ רב.

 

שאלות נפוצות

  • מה עדיף לעשות אחרי אימון, מקלחת קרה או חמה?

היתרונות של ביצוע מלקחת קרה לאחר האימון, מעידים כי עדיף לבצע דווקא מקלחת קרה לאחר אימון. מקלחת קרה יכולה לתרום רבות לבריאות הכללית שלנו וכמו כן, להתאוששות ולשיקום הגוף שלנו לאחר אימון.

  • למה מומלץ להתקלח במים קרים?

מומלץ להתקלח במים קרים מאחר ומקלחת במים קרים משפרת את זרימת הדם בגוף שלנו לשרירים ולאיברים החשובים בגוף. מקלחת קרה היא אחת מהדרכים להקל על כאבי שרירים אחרי אימון, וכמו כן מחזקת את המערכת החיסונית שלנו. מקלחת קרה גם תורמת מאוד לזירוז קצב חילוף החומרים בגוף, לשיפור המצב רוח ולערנות שלנו.

  • מה היתרונות של מקלחת חמה?

מקלחת חמה תעזור לנו להירגע וכמו כן להרגיע את השרירים. מקלחות חמות עוזרות להגמשת השרירים ובואו נודה על האמת הן פשוט מפנקות. מקלחת חמה יכולה להיות טובה לניקיון העור שלנו ולהרגשתנו הכללית.

 

לסיכום

גם למקלחות חמות וגם למקלחות קרות יש את היתרונות שלהן כאשר אנו מבצעים אותן לאחר אימון. מקלחות קרות עוזרות מאוד לגוף ולשרירים הכואבים להתאושש מהמאמץ הגדול שהם עוברים באימון, עוזרות להפחית כאבים ומתחים ומחזקות את המערכת החיסונית שלנו לאורך זמן. לכן, נסו לאמץ מקלחת בזרם מים קרים, נסו להתרגל אליו בהדרגה, תוכלו רק להרוויח מכך.