אופני כושר או הליכון?

הליכון או אופני כושר? שאלה שאנו שואלים את עצמנו לפעמים במכון לפני האימון ולפעמים כאשר החלטנו שהגיע הזמן לעשות כושר גם בבית. כאשר זה מגיע לבחירה בין השניים יש כמה גורמים שצריך לבחון ולהתייחס אליהם. כאשר בסוף ההחלטה תהיה תלויה אך ורק בהעדפות, ביכולות אישיות ובמטרות לשמם אתם מעוניינים לרכוש את אביזרי הכושר הללו. גם ההליכון וגם אופני הכושר מציעים יתרונות ייחודיים ספציפית אליהם ולסוג האימונים שאפשר לבצע באמצעותם. לכן, במאמר זה נרחיב על היתרונות הן של ההליכון הביתי והן של אופני הכושר, כדי שאתם תשקלו ותחליטו מה יותר מתאים לכם.

 

אופני כושר או הליכון – מה ההבדל?

אז יש כמה הבדלים בין ההליכון לאופני הכושר, והם נוגעים בעיקר לצורת המכשירים ולסוגי האימונים שאפשר לעשות באמצעותם. אופני הכושר, כשמם כן הם, דומים מאוד לאופניים אך בלי גלגלים. הם מגיעים עם מושב שאפשר לקבע ולהתאים לגופנו, פדלים שבהם נכניס את כפות רגלינו ובאמצעותם נבצע את האימון וכידון שלו ידיות לאחוז בהן. על אופני הכושר נוכל לבצע אימון רכיבה, בישיבה או בעמידה. ההליכון לעומת זאת מורכב ממסלול מרופד נע שמחובר לצג. על ההליכון אפשר לבצע אימונים של הליכה או ריצה בהתאם לקצב שלכם ובשינוי שיפוע.

 

היתרונות של אופני כושר

בואו נתחיל בבחינת היתרונות של מכשיר אופני הכושר. אופני הכושר מכשיר מעולה לאימון בעצימות נמוכה, שאפשר לעשות גם בעצימות גבוהה בהתאמה. מכשיר אופני הכושר יכול להיות מעולה לאנשים בעלי כאבי מפרקים בקרסוליים מאחר והוא לא מטיל עומס על הגב ומשום שכפות הרגליים עובדות פחות מאשר בריצה או בהליכה שבהן כל משקל הגוף מופעל עליהן. כמו כן המכשיר של אופני הכושר הוא קטן וקומפקטי, לכן הוא לא יתפוס הרבה מקום בבית מצד אחד ומצד שני יהיה להחליף את מקומו מפעם לפעם לפי העדפתנו האישית, וזה גם טיפ שיענה לכם על השאלה איך לבחור אופני כושר. כמו כן קיימים אופני כושר ביתיים הניתנים לקפל. כמו כן הרכיבה על אופני הכושר הביתיים משפרת את הזיכרון ואת תפקוד המוח, תורמת להורדת לחץ הדם ולשיפור רמות הסוכר בדם.

 

היתרונות של הליכון

גם לשימוש בהליכון בבית יש יתרונות שונים, מאחר ומדובר במכשיר כושר ורסטילי שיכול לספק הרבה אופציות שונות של אימונים. כמו כן היום יש שלל של פיתוחים וטכנולוגיות אשר משולבות בהליכונים שונים, כך שכל אחד יוכל למצוא הליכון שיתאים בדיוק למידותיו. מי שמעדיף לרוץ, לדוגמה, יכול לעשות אימוני ריצה שונים, לקבוע לעצמו קצב ריצה וגם את שיפוע העלייה או הירידה שהוא מעדיף ובצורה זו לגרום לאימון להיות מאתגר יותר. כמו כן, ההליכון מודד את המרחקים של הריצה ואת הדופק במהלך המסלול ומספק למתאמן מדדים בזמן אמת. יתרון נוסף שיש לשימוש בהליכון הביתי הוא שימוש במכשיר ושמירה על הכושר בלי קשר לתנאי מזג האוויר בחוץ. ריצה או הליכה ממושכת על ההליכון יכולה לחזק מאוד את שרירי הרגליים וכמו כן לחזק את סיבולת לב הריאה ולשרוף הרבה קלוריות.  

 

אז מה עדיף הליכון או אופני כושר?

הבחירה בהליכון או באופני כושר תלויה מאוד בהעדפות האישיות ובמטרות הכושר של כל אחד, וכמו כן ביכולות הפיזיות ובמסוגלות שלנו לבצע סוג מסוים של אימון. אם אתם מחפשים מכשיר כושר ביתי לאימונים בעצימות נמוכה, אך כאלו שיכולים לשפר את סיבולת לב הראיה שלכם ולעזור לכם לשרוף קלוריות ולבנות עמידות מבלי לפגוע במפרקים וליצור עומסים על הברכיים והגב, עליכם לבחור באופני הכושר. ואם אתם מעדיפים מכשיר כושר שיאפשר לכם לבצע אימונים בעצימות גבוהה יותר, שיערבו את כל קבוצות השרירים בגוף ויעזרו לכם לבנות כוח, יציבות וחוסן מנטלי כדאי לכם כנראה לבחור בהליכון.

 

שאלות נפוצות

  • על איזה שרירים עובדים אופני כושר?

רכיבה על אופני כושר ביתיים מפעילה את כל פלג הגוף התחתון ואת כל שרירי הרגליים שבו כולל השריר הארבע ראשי, השוקיים, שרירי הגלוטס בישבן וכמו כן שרירי הבטן אשר תומכים בגוף במהלך הרכיבה.

  • איזה מכשיר כושר מומלץ לבית?

גם ההליכון וגם אופני הכושר הבייתים הם מכשירים שמומלץ להשתמש בהם בבית. הם נוחים מאוד לתפעול ולא דורשים הרבה תחזוקה. הבחירה תהיה תלויה אך ורק בהעדפתכם האישית, לפי סוג הספורט שאותו אתם אוהבים יותר לעשות ומסוגלים לעשות פיזית.

  • מה ההבדל בין הליכון לאופני כושר?

ההבדל העיקרי בין ההליכון לאופני הכושר הוא סוג האימון שאותו הם מאפשרים למתאמן לעשות. על אופני הכושר אפשר לבצע אימוני רכיבה וספינינג בעוד שעל ההליכון אפשר לבצע אימוני ריצה והליכה שונים.

 

לסיכום

הבחירה בין אופני הכושר הבייתים לבין ההליכון יכולה להיות קשה, אך לבסוף מדובר בשני מכשירים מצוינים שכדאי מאוד להחזיק בבית. אם אתם אוהבים יותר ללכת למרחקים ארוכים ולעשות את האימונים שלכם בעמידה כדאי שתשקיעו בהליכון שעליו תוכלו גם לרוץ למרחקים שונים. אם אתם מעדיפים לרכב על אופניים ואוהבים את האימון שנעשה בישיבה, אופני הכושר יהיו המכשיר המתאים לכם. שני המכשירים מספקים פתרונות כושר גופני לאלו מאיתנו אשר לא מספיקים להגיע לחדר הכושר או מעדיפים מסיבות כאלו ואחרות להתאמן בנוחות של ביתם הפרטי.