אופני כושר - מדריך קנייה

אופני כושר הם כלי מצוין לפעילות גופנית נמרצת ומהנה שאפשר לעשות מבלי לצאת מהבית. עם מוסיקה ברקע או מול הטלוויזיה, האופניים יעזרו לכם לפתח סיבולת לב ריאה ולחזק את השרירים – מבלי לגרום נזק למפרקים. כמו מכשירי כושר אחרים, גם אופני כושר מגיעים בשלל דגמים ומחירים, אז הכנו את המדריך הבא כדי לעזור לכם להבין מי נגד מי ולבחור בחוכמה.

סוגי אופני כושר

אופני ישיבה - זהו סוג אופני הכושר שרוב האנשים מכירים, המחקים את תנוחת הישיבה על אופניים רגילים באמצעות מושב מוגבה, הדורש מהרוכב להישען קדימה ולאחוז בידיות. ההתנגדות של אופניים אלה מוכוונת כלפי גלגל חופשי הנמצא לרוב בבסיס המכשיר.

אופני משענת - מאחר ואופניים רגילים בנויים לניווט במרחב, המבנה שלהם מושפע בין השאר משיקולים של היגוי ואווירודינמיקה, וזו גם אחת הסיבות למושב המוגבה הנהוג בהם. אופני משענת מבטלים למעשה את המושב המוגבה לטובת מושב נמוך בתנוחה שנוחה יותר למתאמן, ומאפשרים גישה גם לאנשים בעלי פציעות גב וברכיים.

אופני ספינינג - אופני ספינינג גם הם מחקים את תנוחת הרוכב על אופניים רגילים, ודורשים מהמתאמן להישען קדימה בעת הרכיבה. על אף שהם דומים במבנה לאופני הישיבה, אופני הספינינג שואפים להעניק למתאמן חוויה הקרובה יותר לרכיבה על אופניים רגילים, כאשר אחד ההבדלים העיקריים הוא יכולת השליטה ברמת ההתנגדות של המכשיר תוך כדי האימון. בנוסף, מאחר ואופניים אלה מופעלים על ידי גלגל תנופה כבד משקל, הדוושות ימשיכו להסתובב במשך זמן מה גם לאחר שמורידים מהן את המשקל ובכך נוצר אימון רציף יותר.

מה לחפש בעת קניית אופני כושר

בשוק קיימים דגמים רבים של אופני כושר, כאשר כמו בכל סוג אחר של ציוד כושר גם כאן אלה הן העמידות, הפונקציונליות ונוחות השימוש של המכשיר שהולכות ומשתפרות ככל שמחירו עולה. קחו בחשבון את הנקודות הבאות כדי לבחור בין הדגמים:

התנגדות

מן הסתם, עצם הפעולה של סיבוב דוושות האופניים באמצעות כפות הרגליים אינה מהווה מאמץ פיסי מפרך במיוחד. פוטנציאל הכושר של אופניים אמיתיים מדומה באופני כושר על ידי התנגדות, המיוצרת באחת משלוש דרכים:

מתח ישיר – בדגמים יקרים פחות, קיימת רצועה הנמשכת בזמן הדיווש על פני משטח המספק חיכוך, ובכך מייצרת את ההתנגדות. על מנת לכוון את מידת החיכוך וההתנגדות באופניים מסוג זה, לרוב יש לסובב כפתור או למשוך ידית על גבי המכשיר. החסרון בדגמים אלה הוא שהדיווש הוא פחות חלק וכן פוטנציאל השחיקה שלהם גבוה יחסית לדגמים היקרים יותר.

אוויר – גם סוג זה של התנגדות קיים בדגמים הזולים יחסית, ובו הדוושות מניעות להב מאוורר הדוחף את האוויר. ככל שמדוושים חזק יותר, כך גדלה התנגדות האוויר ומידת המאמץ המושקע בדחיפת הדוושות מתעצם. בדומה לאופניים הבנויים על התנגדות מתח ישיר, גם כאן כמות החלקים הנעים מגבירה את הסיכוי לתקלות ולשחיקה מוקדמת של המכשיר.

התנגדות מגנטית – כאן, מגנטים המצויים בתוך ובקרבת הגלגל הם אלה שמספקים את ההתנגדות, כאשר ניתן לקרב או להרחיק את המגנטים על מנת לכוון את עוצמתה. אופניים מסוג זה מעניקים חוויית דיווש חלקה במיוחד, והכיוונון האלקטרוני של ההתנגדות נעשה ללא הפרעה לתנועה. דגמים אלה הם עמידים יותר בשחיקה ומחירם גבוה יותר מאשר של הדגמים הפשוטים יותר.

ניידות וכוונון

לפני שתחליטו איזה דגם לרכוש, שאלו את עצמכם האם ישנו חלל בבית שיוכל להיות מוקדש לאופני הכושר באופן קבוע, או האם תעדיפו דגם שניתן לקפל ולאחסן כאשר הוא לא נמצא בשימוש על מנת לחסוך מקום. שיקול נוסף בבחירת הדגם הוא אפשרויות הכוונון שלו; רצוי לבחור דגם שניתן לכוון לא רק את גובה המושב שלו, אלא גם את גובה וקרבת הידיות שלו.

לוח הבקרה ותוכניות האימון

השקעה באופני כושר עם לוח בקרה יכולה לעזור לכם מאוד במעקב אחר הביצועים שלכם ובשמירה על מוטיבציה. דגמים שונים מגיעים עם פונקציות שונות, אבל באופן בסיסי ניתן לקבל מידע לגבי מהירות הדיווש, זמן האימון הכולל, מספר הקלוריות ששרפתם ולעתים גם מהירות הדופק. בדגמים מתקדמים יותר ישנן גם תוכניות אימון שונות שיאפשרו לכם להתנסות בעוצמות התנגדות שונות ולגלות איזו נוחה לכם ביותר, ולעתים ניתן אף ליצור תוכניות אימון בהתאמה אישית ולשמור אותן לזיכרון המכשיר.

עכשיו שאתם מודעים ליתרונות של אופני כושר ויודעים לאילו תכונות כדאי לשים לב, אתם מוכנים לצאת לסניף הקרוב לביתכם ולבחור את הדגם המתאים לכם. פנו (קצת) מקום בסלון ורכבו בהנאה!