אופני כושר יתרונות וחסרונות: כל המידע

אופני כושר הם מכשיר הכושר שלא ידעתם שאתם צריכים. יותר ויותר אנשים ברחבי העולם מוצאים לנכון לרכוש אופני כושר לבית שלהם או אפילו למשרד, לשימוש בתקופות לחוצות יותר או אפילו לימים שבהם מזג האוויר לא מאפשר יציאה החוצה. אופני הכושר יכולים לאפשר לנו גיוון באימונים, ולהתאים לכל רמת כושר וגם לכל גיל. במאמר זה נרחיב על סוגי אופני הכושר הקיימים היום ועל ההבדלים המהותיים בין הסוגים. נדבר על הפיתוחים האחרונים בתחום אופני הכושר, על היתרונות ועל החסרונות של השימוש בכל סוגי אופני הכושר ונספק מידע משלים על האפשרויות השונות ועל הפיצ'רים של סוגי אופניי הכושר הקיימים. בואו נתחיל לדווש.

 

סוגים של אופני כושר

לאופני כושר יש כמה סוגים הנבדלים במאפיינים הטכניים שלהם, בעיצובים שלהם וכמו כן בפיצ'רים השונים שהם מציעים. סוגי אופני הכושר השונים יכולים להתאים להעדפות האישיות ולצרכי הכושר השונים של כל אחד. אם כך, איך לבחור אופני כושר אתם שואלים? יש חמישה סוגים עיקריים של אופני כושר שאפשר לראות בשוק, ולכל סוג יש מאפיינים שעליכם להחליט אם הם מתאימים למטרות שלכם או לא:

  • אופני כושר ביתיים

אופני הכושר הביתיים הם כנראה אופני הכושר המוכרים ביותר, ומכשיר הכושר הביתי הנמכר ביותר עוד משנות ה-60. אופני כושר אלו מציעים אפשרות נוחה לבצע אימון ספורט בתוך כותלי הבית שלנו כאשר תנאי מזג האוויר לא מאפשרים זאת או אם חלילה משתוללת מגיפה בחוץ. האופניים הללו מדמים את הרכיבה בחוץ ומציעים לנו אפשרות לביצוע אימון בסביבה נוחה ומבוקרת, במזגן, תוך כדי שתיית מים מרובה וצפייה בטלוויזיה.

  • מיני אופני כושר

וכשאנחנו אומרים מיני אנחנו מתכוונים לזה. מדובר במכשיר נוח ומתקפל שתוכלו להכניס אל מתחת לשולחן העבודה שלכם, או לקפל ולקחת אותו איתכם למקומות שונים, אם אין לכם אפשרויות אחסון נוחות מטעמי חוסר מקום. את המכשיר הזה עליכם להניח על הרצפה ותוכלו לבצע את פעולת ה"רכיבה" בישיבה על כיסא או על הספה שלכם בנוח ולשרוף קלוריות במנוחה. מיני אופני כושר יציעו לכם אופציה מצוינת לאימון לא עצים אך יעיל אשר יפעל בעיקר על שרירי פלג הגוף התחתון, ויהיה מעולה למטרות שיקום אחרי פציעות.

  • אופני כושר עם משענת

אופני כושר עם משענת הם אופני כושר מעולים לאנשים המתמודדים עם בעיות גב ושאינם רוצים להפעיל לחץ על המפרקים שלהם. אופני כושר אלו מעוצבים בייחוד לצורך ישיבה נוחה המאפשרת הישענות אחורה ותמיכה מלאה בגב, כאשר הפדלים יהיו מלפני הגוף במרחק סביר שיאפשר טווח תנועה מלא של הברכיים והירכיים. מה שהופך את האופניים לנוחים מאוד לשימוש לאנשים הסובלים מפציעות גב שונות או מהגבלות תנועה מסוימות. אופני הכושר עם המשענת מציעים למשתמשים בהם אימון יעיל לסיבולת לב ריאה אשר אינו מהווה סכנה לגב התחתון. 

  • אופני כושר ישיבה

אופני כושר אלו מזכירים את האופניים הרגילים עליהם נרכב בחוץ, כאשר הפדלים יהיו ממוקמים ישירות מתחת לפלג הגוף העליון שלנו בעת ישיבה. בעת רכיבה על האופניים האלה נוכל ליהנות מאימון אינטנסיבי יותר בהשוואה לאימון באופני כושר ביתיים משום שהם מזכירים אופני ספינינג, ואימון רכיבה על אופניים כאלו מאמץ הרבה יותר שרירים בגוף כגון את שרירי הליבה בפלג הגוף העליון וכמו כן את שרירי הגוף התחתון בהם השוקיים, הירכיים והישבן. לכן אלו יהיו אופניים מעולים לאלו מאיתנו אשר רוצים לרכוש אופני כושר למטרת ירידה במשקל וחיטוב.

  • אופני כושר חשמליים

אופני כושר חשמליים הם אופניי כושר אשר להם מצורף מנוע חשמלי המיועד לעזור לרוכבים לסובב את הפדלים ביתר קלות ובפחות מאמץ. הפיצ'ר הספציפי הזה מאפשר למשתמשים באופני הכושר החשמליים להתאים את רמת הקושי של הרכיבה או את רמת העזרה שלה הם זקוקים מהמנוע החשמלי אשר תקל עליהם בעת אימוני רכיבת אופניים.

 

יתרונות אופני כושר

לשימוש באופני הכושר יש יתרונות רבים אשר הופכים אותם לבחירה פופולרית על ידי רבים כשיטת אימון ביתית שאינה קשה מידי אך היא בהחלט מאתגרת, ומעניקה תועלת רבה לאלו אשר דוגלים בה:

  • אימון בעצימות נמוכה: את האימון שלנו באופני הכושר אפשר לבצע כך שלא יהיה עצים, אך יעיל ומשמעותי. בצורה זאת נוכל להפחית מאוד את הלחץ ואת העומס על המפרקים שלנו ולהפחית את הסיכויים להיפצע.
  • פיתוח סיבולת לב-ריאה: אימון על אופני כושר ופעולת הרכיבה בכלל, מאמצת מאוד את שרירי הלב שלנו ותורמת להתפתחות תקינה ולחיזוק של סיבולת לב-ריאה. זאת מכיוון שפעילות הרכיבה מגבירה את הדופק שלנו ומשפרת את זרימת הדם בגוף. אימונים עקביים על אופני כושר יכולים להפחית מאוד את הסיכון שלנו לחלות במחלות לב שונות.
  • נוחות: אופני כושר ביתיים מציעים לנו את האפשרות לבצע אימונים בנוחות מתוך ביתנו בכל זמן שנרצה מבלי שנצטרך לצאת מהבית ולהשקיע זמן נוסף בנסיעה לחדר כושר, ולכן מתאימה מאוד לאנשים בעלי לו"ז צפוף.

 

חסרונות אופני כושר

  • מונוטוניות: אימוני רכיבה על אופני כושר ביתיים יכולים להיות מונוטוניים מאוד משום שהם מבוצעים במקום. כדי להימנע משעמום באימונים כאלו כדאי מאוד לנסות להקשיב תוך כדי למוזיקה או פודקאסט מסוים או אפילו לראות משהו בטלוויזיה.
  • עבודה על קבוצת שרירים ספציפית: רכיבה על אופני כושר ביתיים מעניקה לנו את האפשרות לעבוד בעיקר על קבוצות השרירים של פלג הגוף התחתון שלנו.

 

סיכום

אופני כושר ביתיים מציעים למשתמשים בהם אפשרויות נהדרות לשמור על הכושר בזמנים נוחים הישר מתוך הבית או אפילו תוך כדי העבודה במשרד. רכיבה על אופניים היא אימון נהדר ששומר על סיבולת לב-ריאה שלנו וכמו כן על פלג הגוף התחתון שלנו חזק. החלק הכי כיפי ברכיבה על האופניים הוא שאפשר לעשות אותה בכל גיל, ושקיימים סוגי אופני כושר שונים אשר יכולים להתאים להעדפות האישיות ולרמת הכושר של כל אחד ואחת.