פירות עם חלבון

כשאנחנו חושבים על מזונות עתירי חלבון, פירות הם לא האופציה הראשונה שעולה לראשנו. אם כבר, לעיתים פירות נחשבים בקרב מתאמנים ומתאמנות, שמנסים לשמור על תזונה בריאה מאוזנת ועתירת חלבון, לחטיף מלא סוכר, ואבל לא כך הדבר. אף על פי שלרוב אנחנו מקשרים חלבונים למזונות כמו בשר, מוצרי חלב וקטניות, תהיו מופתעים לגלות כי קיימים גם פירות המכילים כמות חלבונים נאה. פירות הם המתנות הקטנות והצבעוניות של הטבע שיכולים להציע לנו שלל טעמים מרעננים וכמו כן רכיבים תזונתיים חיוניים ביותר. במאמר זה נרחיב על הפירות המלאים בחלבון ונדגיש את חשיבות שילובם בתזונה היומית שלנו, ונספר לכם על הפירות הספציפיים שיוצאים מן הכלל משום שהם מכילים כמויות גדולות של חלבון ומשמשים מקור מעולה לחלבון פירות. אז קחו לכם איזה תפוח ובוא נבין באילו פירות בהחלט שווה לנו לבחור ולהכניס לשייקים או ליוגורט החלבון שלנו בבוקר.  

 

חלבון פירות

אף שפירות ידועים דווקא בתכולת המינרלים והוויטמינים הרבים שהם מכילים, הרבה פעמים אנחנו מוותרים עליהם בתור מקורות לחלבון זמין, דווקא מאחר שקיימים תחליפים רבים לחלבון ממקור צמחי או חלבון ממקור חיי על המדפים. ולמרות זאת, קיימים פירות רבים שיכולים דווקא להיות מקור נהדר לחלבון צמחי משום שהם מכילים כמויות יחסית גדולות של חלבון. פירות אינם ידועים בדרך כלל כמקורות חלבון כמו קטניות, בשרים ומוצרי חלב ולמרות זאת הם יכולים להיות מקור חלבון מעולה. בעיקר לאלו מאיתנו שמשקיעים שעות באימונים על מכשירי כוח בחדר כושר, אם מדובר באימון חזה או באימון גב על מולטי טריינר. זאת משום שפירות מספקים, נוסף לחלבונים, רכיבים תזונתיים שתורמים לתהליך הסינתזה של החלבונים לתאים ולשרירים בגוף, ומכילים גם חומצות אמינו אשר משמשות את אבני הבניין של החלבונים. חומצות האמינו האלה חיוניות לכל מיני תפקודים גופניים התורמים לבניית השרירים מחדש ולשיקום שלהם לאחר אימון, לתמיכה במערכת החיסונית ולצמיחה ולהתפתחות כללית.

 

יתרונות של חלבון פירות

שילוב של פירות עשירים בחלבון בתפריט התזונה היומי שלנו, יאפשר לנו ליהנות ממגוון יתרונות בריאותיים כגון:

  • תמיכה בבריאות השרירים שלנו: חלבון הוא מרכיב חיוני לשיקום השרירים לאחר אימון ולצמיחתם. אתלטים וספורטאים העוסקים בפעילות ספורט עצימה יכולים להשיג תועלת רבה מחלבון המצוי בפירות אם הם אוכלים אותם לאחר אימון.
  • שמירה על המשקל: חלבון תורם רבות להרגשת השובע שלנו, ולכן יכול לעזור לנו לשמור על המשקל שלנו ולמנוע מאיתנו אכילת יתר. שילוב של פירות עתירים בחלבון הדלים בקלוריות מטבעם כחטיפים בתזונה היומית שלנו, יכולים לעזור לנו לשלוט על הרעב ועל תפריט תזונה מאוזן.
  • תזונה צמחונית: לאלו מאיתנו אשר משתדלים לשמור על תזונה צמחונית או טבעונית מטעמי אידיאולוגיה או בריאות, פירות יכולים להיות מקור מעולה לחלבון ממקור צמחי.

 

באילו פירות נמצא הרבה חלבון?

  • אבוקדו

אבוקדו, הנחשב למזון על מבחינת דיאטנים, הוא פרי ייחודי עשיר בשומנים בריאים וכמובן גם בחלבון. אבוקדו הוא פרי רך ונימוח שאפשר לשלב במגוון מנות בכל מיני ארוחות, ובאכילתו תוכלו ליהנות מ-2 גרם של חלבון ל-100 גרם של אבוקדו ובכוס של אבוקדו מעוך תוכלו ליהנות מ-4.6 גרם של חלבון.

  • גויאבה

הגויאבה היא פרי מפתיע נוסף שיש לו תכולת חלבונים יחסית גבוהה לפירות של כ-2.6 גרם חלבון ל-100 גרם. מדובר בפרי טרופי שיכול להיות גם מקור מצוין לוויטמין C, סיבים תזונתיים ונוגדי חמצון שחיוניים לבריאותנו, ואם תוכלו כוס של גויאבה תוכלו ליהנות מ-4.2 גרם של חלבון.

  • אפרסק

האפרסק הוא פרי נהדר, שלא רק שהוא טעים ומתוק, הוא מכיל גם כמות נאה מאוד של כ-1.4 גרם חלבון ל-100 גרם. נוסף לכך, אפרסקים מלאים בוויטמין A, ויטמין C וסיבים תזונתיים התורמים לראייה שלנו וגם לעיכול. תאכלו כוס של אפרסק ותוכלו ליהנות מ-2.3 גרם חלבון.

  • קיווי

הקיווי הוא אולי פרי קטן, אבל הוא פצצת אנרגייה תזונתית. ב-100 גרם של קיווי תמצאו כ-1.1 גרם של חלבון, ובכוס קיווי חתוך תוכלו ליהנות מ-2 גרם קיווי. כמו כן, תוכלו לספק לגוף שלכם כמות נאה של ויטמין C, ויטמין K וסיבים תזונתיים אשר תורמים לבריאות הלב שלנו ולעיכול.

  • פטל

פטל הוא פרי קטן אדום ומתוק שיכול להציע לנו המון טעם ואפשר לאכול אותו בכל מיני צורות כמו חטיף בין הארוחות או כמו תוספת נהדרת לארוחת בוקר. ובאכילת 100 גרם של פטל, תוכלו לספק לגופכם כמות של 1.3 גרם חלבון. נוסף לכך, הפטל מלא בנוגדי חמצון, בוויטמינים ובמינרלים שונים, בלי להכיל הרבה פחמימות.

  • תפוז

תפוזים הם פירות מרעננים נהדרים כי טעמם חמוץ-מתוק והם מלאים בנוזלים. כמו כן הם מלאים בוויטמין C שחשוב מאוד להליך ייצור חלבון הקולגן שבונה את הרקמות והעצמות שלנו בגוף. וכמובן שהתפוזים גם מכילים כמות של 1.2 גרם חלבון ל-100 גרם שזה תפוז בינוני ובכוס של מיץ תפוזים מ-3 תפוזים תוכלו ליהנות מ-3.6 גרם חלבון.

  • בננה

בננות הם פרי אהוב שמציע לנו כגרם של חלבון לכל 100 גרם בננה. מלבד לתכולת החלבון שלהן בננות הן גם פרי שמציע לנו תכולת אשלגן גבוהה, ויטמין 6B וסיבים תזונתיים vתומכים בבריאות הלב שלנו ובעיכול שלנו.

 

סיכום

אף על פי שלרוב פירות אינם נחשבים למקור חלבון, ואינם ידועים בתור מזונות שמכילים חלבונים כלשהם, ידוע כי יש להם תפקיד חשוב ביותר בהוספת חלבונים לתפריט היומי שלנו. פירות כמו אבוקדו, גויאבה, בננות, פטל, אפרסקים, תפוזים וקיווי, הם פירות יוצאים מן הכלל בגלל תכולת החלבון שלהם. נוסף לוויטמינים ולמינרלים שהפירות האלה מכילים, יש להם יתרונות בריאותיים נהדרים לגוף שלנו בעיקר אם אנו עוסקים בפעילות ספורטיבית תכופה ועצימה. לכן, שילוב של פירות שונים אלו בתפריט התזונה שלנו במנות שונות או כחטיפים, יכול לעזור לנו לסגור פערים בכמות החלבון הדרושה לנו באופן יום-יומי ולספק לנו רכיבים תזונתיים חיוניים אחרים.