המדריך לבחירת תרמיל טיולים נוח

מסלולי הליכה וטראקים הם מהחלקים הכי מלהיבים בטיול, כאלו שהחוויות שלהם יישארו אתכם לאורך כל חייכם. אם תרצו להוציא לפועל טיול כזה, צריך להתכונן ולארגן את כל הציוד הדרוש כדי שהטיול יתנהל כמתוכנן. במקרים רבים, מטיילים סוחבים את כל הציוד שלהם על הגב, ולכן התרמיל צריך להיות נוח, מרווח ופרקטי. איך בוחרים את תרמיל הטיולים המתאים?

בוחרים לפי סוג התרמיל

את התרמיל כדאי לבחור לפי אופי הטיול. האם מדובר במסלולי טיולים קצרים שלא דורשים הרבה ציוד? או בטראקים ארוכים שיימשכו מספר ימים ודורשים הכנה מקיפה יותר? גם תנאי השטח הם חשובים, משום שיש תרמילי טיולים שלא יתאימו לתנאי שטח קשים יותר.

את התרמילים מחלקים לשלושה סוגים: תרמילי מזוודה, תרמילי שק ותרמילים משולבים.

תרמיל מזוודה

תרמיל מזוודה הוא תרמיל טיולים רחב שאפשר לשאת על הגב וגם לגרור על הרצפה. מדובר בפתרון פרקטי ונוח, אבל לא יתאים לכל מטייל ולכל טיול. הוא יתאים לטיולים ולטראקים קצרים, ולתנאי שטח לא מאתגרים.

תרמיל שק

תרמיל בצורת גליל ארוך, כלומר נפח האחסון שלו מתפרש לאורך ולא לרוחב התרמיל. המבנה הייחודי לא בא על חשבון מקום, והוא מרווח כמו כל תרמיל אחר. היתרון הוא שהתרמיל מתאים לתנאי שטח קשים, למשל מעבר במקומות צרים. יש לו פתחים מכל הצדדים לאחסון נוח ונגיש. הוא יתאים למי שמחפש תרמיל מתאים לטראקים וצריך מספיק מקום לצד נוחות שימוש תוך כדי הליכה בשטח.

תרמיל משולב

משלב בין השניים – תרמיל מזוודה בצורה גלילית. לא יתאים לטיולים עם תנאי שטח קשה, אלא לטיולים מאתגרים פחות ולתוואי שטח נוח יותר. הוא יכול לשאת מעט פחות מתרמיל שק מבחינת הנפח שלו.

נפח התרמיל

בחירת הנפח צריכה להתבסס על הצרכים שלכם, אבל חשוב לזכור: ככל שהתרמיל גדול יותר, כך הוא יתמלא ויהיה כבד יותר. אל תגזימו בגודל, והתאימו את גודל התרמיל לאופי הטיול, וגם לגודל הגוף שלכם.

רצועות גב ומערכת תמיכה

מערכת זו חשובה, ובעיקר כאשר מדובר בתרמיל גדול שצריך לשרת אתכם לאורך שעות בכל יום, ולשאת משקל רב. כדאי לשים לב להתאמה למבנה הגב – גודל וצורה שתואמים את גודל הגב שלכם. תרמילים רבים מאפשרים התאמה אישית לכל מטייל, כך שניתן לבצע התאמה לכל תרמיל שתרצו. באופן כללי, תרמיל מוצלח יישב עליכם בלי לזוז, לא יערער את שיווי המשקל שלכם והמשקל שלו יתחלק בין הגב לאגן, כאשר האגן צריך לשאת ברוב המשקל.

מחיר

המחיר תלוי בעיקר באופי הטיול, וגם בתקציב שלכם. תרמיל גדול ומורכב יותר עם נפח גדול יעלה יותר, וככל שהוא משלב פיצ'רים נוספים המחיר יהיה בהתאם.

חומר הגלם ממנו התיק עשוי

סוג הבד וחומר הגלם ישפיעו על חוויית השימוש בו. יש תרמילים שהם אטומים יותר, ועמידים יותר בפני מים. זה יכול להיות שימושי במקרים של גשם או שלג. אם התרמיל לא מספיק אטום, כדאי לוודא שיש כיסוי נגד גשם.

בחירה בתיק נוח

אפשר להשקיע בתרמיל יקר עם פיצ'רים ותכונות ייחודיות, עם עמידות בפני מים והמון מקום לאחסון – אם התרמיל לא נוח, ההשקעה שלכם לא תשתלם. התרמיל צריך להיות נוח כשהוא מונח על הגב, עם חגורת מותן שנוחה לכם לשימוש ומספיק אחסון ביחס לאופי הטיול שלכם וכמות הציוד. כל עוד התרמיל נוח לכם – הוא יעשה את העבודה.

מה ההבדל בין תרמיל למוצ'ילה?

ובכן, אין הבדל. למעשה תרמילי מטיילים רבים זהים מאוד למוצרים שנקראים מוצ'ילה, ובעצם בשני המקרים מדובר בתרמיל למטיילים לנשיאה על הגב. בחלק מהמקרים מוצ'ילות ייבדלו בגודל, כלומר התרמיל יהיה גדול ורחב יותר. רבים משתמשים בתרמיל כזה לטיול הגדול אחרי הצבא, שבו בדרך כלל יוצאים למסלולי טראקים וטיולים.

לסיכום

אם אתם מחפשים תרמיל נוח שילווה אתכם במסעות ובטיולים שלכם ברחבי העולם, תרמיל גב איכותי הוא מה שאתם צריכים. התאימו את התרמיל לגב שלכם, וודאו שנוח לכם ושיש בתרמיל מספיק מקום – ותהיו מוכנים לכבוש כל מסלול טיול או טראק. צאו לדרך!