כמה קלוריות שורפים ברכיבה על אופניים?

רכיבה על אופניים היא ספורט נפלא לחיזוק הלב, השרירים והריאות, והיא גם שיטה יעילה לשרוף קלוריות ולשמור על משקל תקין, בין שאתם רוכבים לעבודה, לצורך פנאי או בזמן אימון. מעבר לפעילות המהנה, חשוב להבין כיצד מחשבים את כמות הקלוריות הנשרפת ואילו גורמים משפיעים על תהליך זה. במאמר זה נסביר על שריפת הקלוריות ברכיבה על אופניים, את הגורמים המשפיעים על כך ועוד מידע חשוב שכדאי לכם לדעת לפני שאתם יוצאים שוב לדרך.

כיצד מחשבים את הקלוריות הנשרפות ברכיבה על אופניים?

חישוב שריפת הקלוריות ברכיבה על אופניים אינו פשוט ומדויק כמו בפעילויות אחרות, כיוון שיש כמה משתנים המשפיעים רבות על כמות הקלוריות הנשרפות. עם זאת, יש כלים ומחשבונים מקוונים המאפשרים לחשב את שריפת הקלוריות באופן די מדויק, בהתבסס על גורמים שונים. בדרך כלל, המחשבונים מביאים בחשבון פרמטרים של משקל הגוף, גובה, גיל ומין, מהירות הרכיבה הממוצעת, זמן הרכיבה, רמת השיפוע ומידת ההתנגדות של המסלול. מידע זה מוזן לנוסחה המחשבת את קצב חילוף החומרים הבסיסי בתוספת צריכת האנרגייה הספציפית לרכיבה על אופניים.

אילו משתנים משפיעים על שריפת הקלוריות בזמן רכיבה על אופניים?

תהליך שריפת קלוריות הוא הליך ביוכימי מורכב אשר מושפע מגורמים שונים שלאו דווקא תמיד קשורים לסוג הפעילות שאותה מבצעים. עם זאת, גורמים ומשתנים אחרים כגון סוג הגוף, רמת המאמץ של הפעילות ועוד גורמים אחרים יכולים לגרום לפעילות אחת להיות עדיפה יותר על אחרת כאשר מעוניינים לשרוף כמה שיותר קלוריות.

מבנה הגוף שלכם

גורם מרכזי המשפיע על שריפת הקלוריות ברכיבה הוא סוג הגוף שלכם, ובאופן ספציפי, המשקל, הגובה, כמות השריר ביחס לשומן ועוד. אנשים במשקל גבוה יותר ועם מסת שריר גדולה יותר  עשויים לשרוף קלוריות רבות יותר בזמן הרכיבה מאשר אנשים רזים, משום שהם צריכים להפעיל כוח רב יותר כדי לתמרן את הגוף ואת האופניים.

רמת המאמץ שאתם משקיעים

ככל שתשקיעו מאמץ רב יותר ברכיבה על האופניים, או על אופני כושר וספינינג, כך תגדל גם צריכת האנרגייה וכמות הקלוריות הנשרפת. רכיבה במהירויות גבוהות או עם התנגדות גבוהה, למשל עלייה תלולה או רכיבה כנגד רוח חזקה, תשרוף הרבה יותר קלוריות מאשר רכיבה איטית ורגועה במהירות מתונה.

מסלול הרכיבה שלכם

סוג המסלול משפיע רבות על כמות המאמץ ושריפת הקלוריות ברכיבה. מסלול הררי עם עליות ושיפועים תלולים ידרוש המון מאמץ ולכן ישרוף הרבה יותר קלוריות ממסלול שטוח ומישורי. גורמי שטח אחרים כמו רוחות, סוג הכביש וההתנגדות האווירודינמית גם הם משפיעים על כמות המאמץ ועל הקלוריות הנשרפות במהלך הרכיבה.

כיצד רכיבה על אופניים שונה מריצה או מהליכה מבחינת שריפת הקלוריות?

ההבדל המרכזי בשריפת הקלוריות בין רכיבה על אופניים לבין הליכה וריצה הוא שברכיבה אנו נעזרים במכשיר האופניים, ובקסדות ומגינים המסייעים לנו ומפחיתים את העומס על הגוף. בהליכה ובריצה בחוץ או על הליכונים אנחנו צריכים להזיז את מלוא משקל גופנו בכוח השרירים באמצעות הדחיפה נגד הקרקע. לעומת זאת, ברכיבה חלק גדול מהתנועה והדחיפה מתבצע באמצעות הדוושות, המאפשרות חיסכון באנרגייה רבה. רכיבה מאפשרת לנו להמשיך את הפעילות לאורך זמן רב יותר בטווח קלוריות דומה להליכה או לריצה.

מדוע נעדיף רכיבה על אופניים לשריפת קלוריות?

יש כמה סיבות מרכזיות לכך שרכיבה על אופניים היא דרך מצוינת לשרוף קלוריות ביעילות: קודם כול, היא פעולה קלה יחסית לגוף לעומת פעולות כמו ריצה, העלולות גם לגרום לפציעות ובעיות בברכיים, ברגליים ובגב. כמו כן, היא מאפשרת לנו לבצע פעילות גופנית לאורך זמן ארוך יותר, כך שבסך הכול נוכל לשרוף כמות רבה יותר קלוריות לפני שתגיע תחושת העייפות. נוסף על כך, רכיבה על אופניים היא פעילות מגוונת יותר מפעילויות אחרות, כך שקל יותר להמשיך וליהנות ממנה.

לסיכום

רכיבה על אופניים היא פעילות גופנית מצוינת, המאפשרת שריפה יעילה של קלוריות רבות תוך כדי הנאה וחיזוק הגוף. כמות הקלוריות המדויקת הנשרפת תלויה במשתנים רבים כמו סוג הגוף של הרוכב, רמת המאמץ שהוא משקיע ומאפייני המסלול שהוא רוכב בו. עם זאת, רכיבה על אופניים ידועה כשיטה יעילה, בטוחה וקלה יחסית לשרוף קלוריות רבות ולשמור על משקל בריא בצורה נוחה ומהנה.