החשיבות שבבחירת נעלי ספורט

לעסוק בספורט זה מאוד חשוב, אך גם לבחור את נעלי הספורט המתאימות ביותר היא משימה חשובה לא פחות, ולא כי בחירה שגויה עשויה להקשות, להוביל לכאבים ואף לנזקים גופניים, כך שלא רק סובלים, אלא גם עשויים לחדול מאותה פעילות ספורטיבית, וזאת רק כיוון שהנעל אינה מתאימה. אי לכך לפני כל רכישת נעל יש לעצור ולבחון כמה נתונים, כאשר ראשית רצוי לבחון האם הנעל עומדת לשמש עבור משחק כדורגל, ריצה, הליכה, קרוספיט וכדומה, כי כיום עבור כל נישה תמצאו נעליים ייעודיות.

מונעים נזקים גופניים

רופאים רבים מתחום הפיזיותרפיה מעידים שבחירה מושכלת של נעל מונעת פגיעות פיזיות מיותרות, בעוד שבחירה אקראית בהחלט עשויה להוביל לדלקות בגידים, לשברי מאמץ ואף למיחושים בחלקים יותר מרחוקים, קרי באזור הירכיים. עוד מוסיפים הרופאים שכל סוג ספורט יעיל מבחינה שונה ובאותה נשימה כל סוג ספורט עשוי להוביל לנזקים אחרים, ועל כן כה חשוב לדעת שמעשה לכאורה שולי (כגון בחירה נכונה של נעל ספורט) עשוי למנוע מגוון בעיות. שנדגים? בחירה מושכלת של נעל ריצה עשויה למנוע שברי מאמץ.

כיצד בוחרים נעלי ריצה?

עומדים לבחור נעלי ריצה? יש כמה פרמטרים שראוי לבחון. כך למשל מוטב לבחון שהחלק הקדמי והעקב בנויים באופן שנועד למנוע זעזועים, ואין זה רק מספיק להתאים בין פעילות הריצה לבין נעלי הריצה, אלא בין היתר חשוב להתאים בין סוג הסוליה לאופי המסלול (בין אם המשטח הנו כביש, חול, או דרך עפר). בנוסף, יש לשים לב שהסוליה יחסית גסה בעוד שאזור הקרסול יחסית חופשי, שהסוליה גמישה ומשלבת כריות אוויר לצד בולמי זעזועים איכותיים ורצוי לוודא שהגפה העליונה מרופדת היטב. מה עוד? טוב לדעת שיש תתי קטגוריות, קרי נעלי ריצה לילדים, נעלי ריצה לגברים, נעלי ריצה לנשים ואף נעלי ריצה שמיועדות לתקן קריסה של כף הרגל.

גם וגם?

אתם גם עושים צעדות וגם יוצאם לריצות, אך מבחינת הוצאה אתם לא ממהרים לרכוש שני זוגות (זוג אחד עבור כל נישה)? ובכן פה טוב להפנים חוק שיחסוך לכם רבות ושישמור על הגוף. במה מדובר ?ובכן נעלי ריצה בהחלט יכולות להתאים גם עבור הליכה, אבל מצד שני נעלי הליכה אינן יכולות להתאים גם עבור ריצה.

חושבים על הקטנים

בין אם הילדים שלכם בחוג ספורט ובין אם הם פשוט צרכים נעלי ספורט לשיעור התעמלות שבבית הספר, יש כמה דברים שעליכם לדעת לפני שבוחרים עבורם זוג כזה או אחר. שנרחיב? ובכן חשוב לבחור בסוליה איכותית שתסייע לבלום קפיצות ושתהיה גמישה, שהמעטפת תספק הגנה מלאה, שהגפה תהיה מבד נושם (כך שהיא תאוורר את הזיעה) וחשוב לוודא שהמידה מתאימה בדיוק (אל תטעו לקנות מידה גדולה יותר מתוך מחשבה שהנעל תתאים גם עבור שנה הבאה). כמו כן, כיוון שמדובר בילדים, חשוב ביותר שהם יאהבו את העיצוב, אחרת הם פשוט לא ינעלו את הנעליים. אי לכך אם הילדה התחילה לרוץ, רכשו עבורה נעלי ריצה לילדות בצבעים שהיא אוהבת, משמע חשוב לשתף את הילד בתהליך הרכישה.

חשוב לא פחות - חיסכון

לצד שלל הסיבות הפיזיות, גם חשוב להוסיף סיבה נוספת למשוואה והיא כמובן כלכלית. שניגש להסביר? כאשר משקיעים בנעל ספורט שאידאלית מכל הבחינות - הן מבחינת נתוני כף הרגל והן מבחינת העיסוק שלשמה היא מיועדת, הנעל הרבה פחות נשחקת ועל כן אין צורך להחליף אותה כ"כ מהר. מכאן שגם אם כבר שמעתם את הקביעה שנעל ריצה רצוי להחליף לאחר 600 קילומטר, הרי שכל עוד הנעל אכן מתאימה, נוחה ומונעת מיחושים, הרי שלסך הקילומטר אין שום חשיבות, אלא יש להתחשב אך ורק בסימני השחיקה. בנוסף, אם הנעל מתאימה כראוי נחסכים כאבים פיזיים, משמע נחסך הצורך לפנות זמן, להגיע לרופא ואף להשקיע בפיזיותרפיה.

מחפשים תירוצים?

אם נסכם, נציין שנעל ספורט אין לרכוש רק כי היא שייכת לחברה טובה, כי היא בדיוק במבצע, או כיוון שהיא מאוד מרשימה, אלא מוטב להשקיע בעת הבחירה כמה דקות. השקיעו בבחינת החומרים, המבנה, הייעוד ובסך האלמנטים המשלימים, אלא אם כן אתם מחפשים תירוץ להשאיר את הנעליים בארון ואת החלום להיכנס לכושר הרחק מאחור.