ספורט: למה זה כל כך חשוב?

אין ספק שבשנים האחרונות הספורט מקבל את ההכרה שמגיעה לו, והמודעות כלפי חשיבותה של הפעילות הגופנית הולכת וגדלה משנה לשנה. עם זאת, יש לא מעט אנשים שמבצעים פעילות גופנית כדי לשמור על משקל מאוזן ותקין, ולמעשה אינם מודעים למכלול יתרונותיו של הספורט. סקרנים? ריכזנו בעבורכם את כל הסיבות שבזכותן הספורט כל כך חיוני לגופנו.

הפעילות הגופנית במגמת עליה

בהחלט ניכר כי לא מעט אנשים נרשמים מידי שנה לחדרי הכושר. מה שבעבר היה נחלתם של מפתחי השרירים, הפך כיום לפעילות שגרתית שרבים אימצו לחיקם. מלבד חדרי הכושר ומכוני האימון, יש מי שאוהבים לבצע את האימונים שלהם בחלל הפתוח, בין אם מדובר ברחוב, או אפילו בחוף הים. נכון, לרוב כושר ותזונה הולכים יד ביד, ועל כן, מי שנוהג להתאמן לעיתים קרובות, חייב להתאים את התפריט התזונתי שלו לסוג האימונים ועצימותם, כשכמובן חשוב להקפיד על אכילה מאוזנת הכוללת את כל אבות המזון.

ארגון הספורט העולמי ממליץ לבצע פעילות גופנית לפחות 3 פעמים בשבוע, זאת בשל העובדה שפעילות גופנית מסייעת לבריאות הגוף, מחזקת את הכושר הגופני ותורמת לאורח חיים בריא. אז רגע לפני שתנעלו את נעלי הספורט, ותצאו לאימון – מוטב שתכירו את מלוא היתרונות הטמונים בפעילות ספורטיבית.

נפש חזקה, בגוף חזק

תחילה נציין כי פעילות גופנית תורמת לחיזוק הגוף (והכושר הגופני כמובן), כשזה תלוי בסוג הפעילות שתבצעו, ולו כי אימוני כוח נחשבים כאימונים האידיאליים לחיזוק הגוף והשרירים, אך לא רק. כמו כן, פעילות גופנית מסייעת להפחית את כמות אחוזי השומן בגוף ואף מאזנת את כמות לחץ הדם. מכאן, אין ספק שספורט תורם לחיזוק הגוף והשרירים, אבל מה לגבי הנפש? ובכן, טוב לדעת שפעילות גופנית באשר היא מסייעת להפגת מתחים ולחצים, מקנה תחושת רוגע ושלווה ומשפיעה באופן ניכר על מצב הרוח. ביצוע פעילות ספורטיבית, מוביל להפרשת חומרים שונים שמשפיעים על מצב הרוח של המתאמן, בין היתר אנדורפינים ונוירוטרנסמיטרים. מלבד זאת, העיסוק בספורט מאפשר אסקפיזם מחיי היום-יום, מה שמהווה הסחת דעת נהדרת לכל הטרדות והמחשבות שמציפות את האדם המודרני.

כדי ליצור מצב בו הפעילות הגופנית מועילה הן לגוף והן לנפש, חשוב למצוא את הפעילות שמספקת לכם הנאה, בין אם מדובר בריצה, ריקוד, הרמת משקולות או אימוני TRX. מלבד זאת, רצוי להתאמן בשעות שמתאימות ללוח הזמנים שלכם, משום שכך תוכלו להתמיד בפעילות ולהפוך אותה לחלק מהשגרה שלכם. פה נרצה לציין שחשוב לרכוש נעלי ספורט או נעלי ריצה איכותיות, ולהקפיד שמידת הנעליים תואמת למידתכם, ולו כדי להימנע מפציעות ספורט.

בריאות קודמת לכל

אם נעצור רגע לדבר על האיבר החשוב ביותר בגופנו, הלוא הוא הלב, נגלה שהוא מושפע באופן ניכר מפעילות הגוף, וכן – גם מפעילות ספורטיבית. אדם שמתאמן לעיתים קרובות ומבצע פעילות גופנית, מחזק את המערכת החיסונית שלו, ומפחית את סיכוייו לחלות במחלות לב או לחוות התקפי לב. אם לא די בכך, ספורט מאפשר להימנע ממחלות שונות, לרבות סוכרת, כולסטרול ואוסטיאופורוזיס.

ומה עוד? פעילות גופנית מעניקה אנרגיה, ובכך מונעת תחושת עייפות במהלך היום. כמו כן, ישנן טענות כי הספורט תורם לשינה איכותית יותר.

שנסכם?

לפעילות הגופנית יש מגוון רחב של יתרונות, ומכאן בהחלט ניתן לומר במדובר בפעילות שמומלצת לכל אדם, כשיש להתאים את סוג האימון והתדירות ליכולות האישיות. מוטב להתייעץ עם רופא לפני שתפצחו בתהליך, וכמובן רצוי להתייעץ גם עם מאמן כושר אישי שיוכל להתאים בעבורכם תוכנית אימונים ממוקדת ויעילה.

בהצלחה.