לעוף כמו פרפר, לעקוץ כמו דבורה

בשנה הבאה יחגוג מוחמד עלי את יום הולדתו ה-70. הנער העני מקנטאקי שנולד בשם קסיוס קליי ג'וניור והפך למתאגרף בגיל 12, זכה בצעירותו במדליה אולימפית ואליפויות עולם והפך לאחת מאגדות האגרוף הגדולות שנודעו אי פעם.

הוא היה סמל למאבקם של שחורים וחסרי יכולת, הסתובב עם נשיאים, נאם לצידם של פוליטיקאים והפך לדמות מוערצת בזכות הביטחון העצמי והסגנון הייחודי שלו, עליו הצהיר במשפטו המפורסם "אני עף כמו פרפר ועוקץ כמו דבורה". כיום, הוא נלחם במחלת הפרקינסון וכמעט אינו נראה בציבור אולם האגדה שהנחיל בחייו, עדייו פורחת.

יותר מכל, הצליח עלי להביא למודעות את ספורט האגרוף שהיה אחד מענפי הספורט הראשונים שידעה האנושות עוד בימי יוון המיתולוגית, פרס ומצריים העתיקה. לשיאו הגיע הספורט במאות ה 19-20-, בעיקר באנגליה ואחרי כן בארצות הברית, כשהפך לספורט המוני מהשורה, עם חוקים משלו וזירה מרובעת שרשתות תוחמות את גבולותיה.

בפרברי הערים עסקו בו בעיקר בני נוער וצעירים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך, והשילוב בין ספורט להמונים ואקשן, גרר תעשיית הימורים שצמחה לאימפריה שמגלגלת עד היום סכומי כסף אדירים.

"גם היום, האגרוף הוא התחום שמגלגל סביבו הכי הרבה אקשן וכסף בין תחומי הספורט העוסקים בלחימה", מסביר נדב מאירסון, 35, מדריך הכושר של "לרדת בגדול" והבעלים של רשת מועדוני הכושר "פיור".

"האגרוף כיום מחולק לזירות וזרמים שלהם חוקים משלהם. יש מקומות שבהם הקרבות חובבניים ומתנהלים ב 3-5- סיבובים מהירים ואנרגטיים.

במקומות שבהם נהוג האגרוף המקצועני – מדובר במשחק שאורך 10-12 סיבובים, מה שהופך את העניין לאירוע שלם עם קהל נלהב, כוכבים והימורים, וכמובן - לקרב עם יותר יכולת לפתח בו אסטרטגיות התקפה ולחימה".

 

גם לנפש

UFC – הוא הגוף הגדול ביותר המאגד את האליפויות בשוק האגרוף. בשנים האחרונות, הוא כולל בתוכו גם אמנויות לחימה נוספות כמו קיקבוקס. "קיקבוקס הוא הגרסה המערבית לאגרוף וכולל גם בעיטות", מסביר מאירסון. "הקיקבוקס מתחלק לשניים – יש את קרבות הקיקבוקס בזירה, ויש עבודה בחדרי הכושר עם שק אגרוף וכפפות וגם קיקבוקס אירובי שמועבר עם מוסיקה והרבה קצב".

 

מה זה מעניק לספורטאים?

"בניגוד למקצועות אחרים, בקיקבוקס, כל הגוף עובד. מדובר ביכולת ללמוד לבנות כוח – מה שנקרא בשפה הספורטיבית 'כוח מתפרץ', וכמובן – עבודה על גמישות, מפרקים, שרירים, סיבולת לב-ריאה.

התנועות מתארכות והטווח שלהן גדל.

אנשים שמתאמנים בקיקבוקס חשים שהם מסוגלים לזוז טוב יותר. מלבד זה, שורפים המון קלוריות – עד 800 קלוריות באימון טוב".

 

ומה עם הנפש?

"עיסוק בתחום מוציא אגרסיות, משפר קואורדינציה ואפילו מלמד אסטרטגיה.

ילדים מדווחים על שיפור ברמות הריכוז והקשב. זוהי הצצה למשמעות האמיתית של אמנויות הלחימה מהמזרח. היפנים עושים מכל דבר אמנות, ורואים בה דרך חיים, ממש כמו שהיו השוגונים והסמוראים. כשאני מאמן – אני מביא את הפן הזה לאימון. המטרה היא לא הניצחון, אלא התרגול. להיות טובים יותר כמו בריצה למרחקים ארוכים. זה חלק ממסע שמלמד את המתאמן מהי שלווה ואיך להתמקד, לקבל מרות ולחזק את הנפש".

מאירסון מצוי בתחום מאז שהיה בן 7. הוא החל עם קראטה שמהווה מבחינתו את הבסיס לכל היתר ועם השנים נוספו גם אמנויות לחימה נוספות, כמו קרב מגע ואגרוף תאילנדי.

 

למי מיועד הקיקבוקס?

"לכולם – ילדים, גברים ונשים, ספורטאים מתחומים שונים כמו שייט, אנשים שעוסקים בביטחון וסתם מי שרוצים לרדת במשקל. החבר'ה של 'לרדת בגדול' מאוד אהבו את זה. לא היה להם פשוט להתחיל, אבל ככל שהם התאמנו וירדו במשקל – זה הפך להיט".

 

ציוד מגן?

"חובה - כפפות, מגיני ראש, כפפות ותחבושות מתחת, קסדה לראש וכן, מגן אשכים. גם לנשים, אגב"...