ריצה עם הילדים: האם זה כדאי?

אם נתחיל מהשורה התחתונה, נענה על השאלה שאתם בטח מתעסקים עמה: כן, ריצה בהחלט בריאה וגם עבור ילדים קטנים. עתה נמשיך ונסביר מדוע כדאי להורים לרוץ ביחד עם הילדים, או פשוט לעודד אותם לרוץ בעצמם לאורך הרחוב, וזאת כי מלבד ההיבט הבריאותי, גם ישנו ההיבט החינוכי והפסיכולוגי, ופה נעצור להרחיב אודות הנדבכים השונים.

דגשים

רגע לפני שנרחיב אודות חשיבות הריצה עבור הילדים, נעצור לחדד שהפעילות אינה צריכה להיתפש כמטרה, אלא כחוויה מהנה, ועל מנת שהיא אכן תהיה כזו אין לדחוק בילד לרוץ מהר יותר ואף מוטב להשלים את הפעולה עם ציוד ייעודי שמבטיח נוחות מרבית, ופה כמובן שאנחנו מדברים על נעלי ספורט למבוגרים לצד נעלי ריצה לילדים. כמו כן, גם נחמד לשלב מד צעדים (ועבור המתקדמים שביניכם שעון דופק) ולהסביר לילד כיצד הוא פועל, מהו עושה וכיצד ניתן לבחון את ההתקדמות שלנו באמצעותו. בנוסף, חשוב לא להגזים, להיות קשובים ליכולות של הילד וכמובן למתוח שרירים ולא לשכוח לשתות מים, ואם מדובר בריצה שמרוחקת מהבית, מוטב מראש להצטייד עם תיקי מים פלוס חטיף בריאות.

סיבות בריאותיות

ריצה חשובה במיוחד עבור ילדים שסובלים מעודף משקל, אך בהחלט לא רק עבורם, וזאת כי ריצה גם מזרימה את הדם, מחזקת את מערכת העצמות והשרירים (שעדיין מתפתחים בגילאים צעירים), משפרת את תפקוד מערכת העיכול, מסייעת לתפקוד הלב ובין היתר מסייעת ליכולת הריכוז, פרמטר שמאוד חשוב לחזק אצל ילדים, בין אם מבקשים שהם יהיו ערניים בבית ובין אם מבקשים שהם יהיו קשובים להסברי המורים.

הקשר שבין סוכר לריצה

גם אם אתם מקפידים על תזונה בריאה, ילדים עדיין מרבים בצריכת סוכרים ובכך מעלים את הרמה של הכולסטרול הרע. פה נחדד שריצה מעלה את הערכים של הכולסטרול הטוב שבין היתר מסייע להוריד את הערכים של הכולסטרול הרע. מכאן שגם אם לא הצלחתם לגבור על הדחף של הילדים למשהו מתוק, לפחות ניתן לרסן את תופעות הלוואי.

סיבות פסיכולוגיות וחינוכיות

ריצה אינה קלה עבור כולם ובטח שלא בשלבים הראשונים, ועל כן אם הילד מתחיל לרוץ ואט אט מצליח להגדיל טווחי ריצה (או לקצר זמנים) הוא לומד מהי משמעת, מהי הישגיות וכיצד הוא מסוגל לשבור את הגבולות של עצמו, וזהו שיעור מהותי לחיים - הילד לומד שגם אם לעיתים נראה שאין הדבר אפשרי, הרי שעם התמדה וגישה נכונה הוא יכול לכבוש יעדים, ולתחושת ניצחון מעין זו אין מחיר.

סיבות משפחתיות

כיום אין הרבה דברים שהורים באמת עושים ביחד עם הילדים, ולו כי הטכנולוגיה מנוונת ולהורים של היום יש פחות זמן. אי לכך, אם מוצאים פעילות שמחברת בין גדולים לקטנים ושניתן לעשות ביחד ואף מחוץ לבית, הרי שמדובר ברווח מדהים - מדובר בהזדמנות להתחבר לילד ולהתמיד בפעילות שחשובה עבור שני הצדדים. כמו כן, הילד יכול לתמוך בהורה וכמובן שגם ההיפך, ולעידוד הדו כיווני ישנה משמעות רבה, העידוד תומך בקשר המיוחד שמתרחש בין הורה לילד.

מעלים הילוך!

לבסוף נציין שהכול טוב ויפה אך חשוב להיות קשובים לילדים, אין להציב יעדים קשים וכמובן שיש להימנע מתחרותיות ולשמור על אווירה מהנה - הריצה צריכה להיתפש כחוויה! בנוסף, מומלץ לרוץ במקום נעים כמו חוף הים, הפארק הקרוב ובכול מקום בעל נוף, ואף ניתן לשלב בטיול המשפחתי מקצה ריצה, הרי שההנאה תהיה גדולה. מכאן שיש להבין שריצה עם ילד צריכה להיות מהנה והיא אינה מהווה תחליף לאימון השבועי, וזאת כי הקצב, המרחק והדרישות שנדרשים מילדים צרכים להיות שונים - הרבה יותר מתונים.