אימון פליאומטרי

ספורטאי על יודעים כי חלק מהותי מאימון אפקטיבי המתבצע לאורך זמן צריך להתבצע באמצעות כוח מתפרץ. אחד מסוגי האימונים שהולכים ותופסים תאוצה בתחום הוא ללא ספק אימון פליאומטרי, אותו פיתחו והגו אתלטיים וזוכי מדליות באולימפיה. מדובר באימון שמתאים גם לילדים וגם למבוגרים, אולם הוא לא מומלץ למתאמנים מתחילים, בשל העומס המופעל על מערכת השלד. לכן, אם אתם מתאמנים באופן קבוע, בעזרתו ניתן לעבוד על סיבולת לב ריאה ולשפר את הביצועים באימונים השגרתיים.


מה זה אימון פליאומטרי?

מדובר באימון המבוסס על ניתור וקפיצה, ממש כמו כשהיינו ילדים. באימון הזה ניתן דגש רב על מאמץ שמתבצע תוך כדי הניתוק מהקרקע. האימון הזה הוא אימון מאתגר מאוד, ולכן הוא מיועד בעיקר לספורטאים שרוצים לשפר את הזריזות ואת התנועתיות.

מהם היתרונות של האימון?

מדובר בסוג של אימון כוח מתפרץ המאפשר לכם לעבוד על קואורדינציה, תנועה ומהירות. נוסף על כך, מדובר באימון דינאמי אותו ניתן לבצע באמצעות מגוון רחב של תרגילים, בהתאם לקצב שלכם ועם שימת דגש על הגדלת טווח התנועה המתבצעת באמצעות הקפיצות והנחיתות. עם הזמן ובהתאם לתדירות התרגול, אפשר להגיע להישגים יוצאי דופן, גם מבחינת הקפיצות וגם שיפור סיבולת לב ריאה. על כן מדובר באימון אפקטיבי מאוד אשר פותח ע"י אתלטים שהבינו את החשיבות של שיפור סרגל המאמצים באמצעות תרגול מהסוג הזה, לאור הארכת השריר המתבצעת באופן תדיר כאשר משלבים את אימון פליאומטרי בשגרה הספורטיבית.


כל החסרונות באימון פליאומטרי

מדובר באימון שמתבצע בעצימות גבוהה ולכן הוא עלול לגרום לעומס משמעותי על מערכת השלד. בעבור מתאמנים שיש להם רקע של פציעה אורטופדית, האימון הזה לא מתאים מאחר שכל קפיצה ונחיתה שמתבצעת באופן לא נכון עשויה להוביל לפציעה חמורה מאוד. 

איך אפשר לשלב את האימון הפליאומטרי בשגרת האימונים?

את האימון ניתן לשלב באופן קל ופשוט בשגרת האימונים, באופן פשוט במיוחד: רכשו חבל קפיצה, ובצעו אימונים בעזרתו בחדר הכושר או בחצר הבית. התרגול עצמו הוא בסיסי וכולל קפיצה, נחיתה וחזרה לקרקע. אפשר לשלב מספר אלמנטים שישתלבו היטב בשגרה שלכם: קפיצה באמצעות חבל, קפיצה על מדרגות וחזרה לסקווט, קפיצה ולאחר מכן שכיבת סמיכה ועלייה, קפיצה על הקופסה וחזרה לנחיתה - תרגילים שניתן לבצע בחדר הכושר או אפילו בבית.


דגשים חשובים לטובת אימון אפקטיבי

  • ציוד ספורט איכותי הוא הכרחי – מאחר שהאימון מתבצע בעצימות גבוהה, חשוב מאוד להתכונן מראש ולבצע רכישה של ציוד ספורט איכותי הכולל נעלי ספורט איכותיות כמו נעלי אדידס עם בולמי זעזועים, וגם חבל קפיצה איכותי. שימו לב כי מדובר באימון שבו צריך להשקיע אקסטרה מאמץ, ועל כן באמצעות ציוד ספורט איכותי כמו נעלי ספורט, חבל קפיצה וגם שעון דופק שאותו אפשר לרכוש באינטרנט, ניתן להפחית באופן משמעותי את הסיכוי לפציעות ואף לבחון את ההתקדמות שלכם ככל שאתם מתמידים באימון, ומשלבים אותו בתדירות גבוהה יותר.
  • הדרגתיות – אם זו הפעם הראשונה שאתם מתנסים באימון מהסוג הזה, חשוב מאוד להתחיל קודם כל בצורה הדרגתית, בשני אימונים בשבוע. מאחר שמדובר באימון שמפעיל לחץ רב על מערכת השלד, מנוחה היא חשובה מאוד בין אימונים, בוודאי כאשר אתם רק מתחילים לשלב את האימון הזה בשגרת האימונים הכללית, מתוך הבנה כי אימון שמתבצע באופן קבוע ומהיר יוביל בסופו של דבר למצב של אימון יתר שמשפיע על הביצועים ומוביל לפציעות.
  • הימנעות מסיכונים –האימון מתבצע בעצימות גבוהה, ולכן הימנעו ככל האפשר מסיכונים כמו קפיצה על שטח שאינו סלול, משום שסביבה לא בטוחה היא גורם משמעותי לפציעות קשות. עבודה נכונה המתבצעת תחת הדרכה ופיקוח היא הדרך הטובה ביותר ליצירה של תוכנית אימונים אפקטיבית.

לסיכום

 מדובר באימון אפקטיבי שספורטאים יכולים בהחלט לאמץ לתוך שגרת האימון לטובת הגדלת טווח תנועה, שיפור לב ריאה וכן הארכת השרירים. עם תרגול נכון ובקרה מצד מדריך מוסמך ניתן להגיע להישגים, ולכן מומלץ לבצע את התהליך בצורה מבוקרת ובאמצעות ציוד ספורט איכותי.