איך לשפר את היציבה?

יציבה נכונה

למרות שהעולם המודרני והקדמה הביאו עמם שלל פיתוחים, הם הובילו לא מעט אנשים לעבודה משרדית, מה שגורם להם לשבת במשך שעות ארוכות, להקליד, לשבת מכופפים ולהזיז את הגוף לעיתים רחוקות. ישיבה ממושכת אינה בריאה בשל סיבות רבות, אבל אחת הסיבות נוגעת לכך שבמהלך הישיבה הגוף לא בתזוזה.

יציבה תקינה היא יציבה שבה משקל הגוף מחולק באופן נכון ומאוזן, ואינה פוגעת בפעילותן של מערכות הגוף השונות. יתרה מזאת, יציבה נכונה טומנת בחובה לא מעט יתרונות, ולא מדובר רק במראה חיצוני מרשים ולא כפוף, אלא שיציבה טובה מסייעת להימנע מכאבי גב וצוואר ואף תורמת באופן ניכר לריכוז. יציבה לקויה עלולה להיגרם בשל אורח חיים, כמו גם בעקבות עמידה לא נכונה, לכן חשוב לעבוד על אופן העמידה שלכם, ולהקפיד על כתפיים ישרות.

כמו כן, חשוב לציין שפעילות גופנית עשויה לתרום ליציבה תקינה, ויחד עם זה, יש לוודא שהפעילות שמתבצעת נעשית באופן מאוזן ומותאם למתאמן.

כיצד נשפר את היציבה?

תחילה נמליץ לכל מי שעובד בישיבה, לעשות הפסקות לעיתים קרובות, ולו לכמה דקות בודדות, כדי לקום, למתוח את השרירים ולהזיז את הגוף. נוסף לכך, הקפידו שהמחשב יהיה מול הגוף ולא בצד, כך תוכלו לשבת באופן ישר וזקוף. כמו כן, את הלפטופ כדאי לשאת בתיק גב ולא בתיק צד, על מנת שתוכלו לשאת את המשקל בצורה מאוזנת.

יתרה מזאת, חשוב לשלב תרגילים ייעודיים שיסייעו לכם לשפר את היציבה ולגרום לכם להיראות זקופים יותר. אחד האימונים הנהדרים לשיפור היציבה ולמניעת כאבי גב הוא אימון בשיטת פילאטיס. ניתן לבצע מגוון רחב של תרגילים, כשבין העזרים האידיאליים ביותר לשיפור היציבה ושיווי המשקל הוא כדור פיזיו. ניתן לבצע תרגילים באמצעות הכדור, ואף יש אנשים שרוכשים את כדור הפיזיו כתחליף לכיסא המשרדי, כך הם יכולים לשפר את היציבה ושיווי המשקל במהלך שעות העבודה (מומלץ לשבת על כדור הפיזיו לפחות רבע שעה ביום).

תרגיל נהדר לשיפור היציבה והשרירים הוא תרגיל שנקרא "סופרמן". כדי לבצע אותו, יש להצטייד במזרן לאימונים, והוא בר יישום גם במרחב הביתי. שכבו על הבטן והרימו בכל פעם את היד והרגל הנגדית לה. כמו כן, תוכלו לבצע תרגיל נוסף ופשוט: עמידה על רגל אחת, מה שיסייע לכם למצוא איזון ולייצב את עצמכם, כשכמובן יש להקפיד על גב ישר.

 

לסיכום, הקפידו לבצע תרגילים שיסייעו לכם לשפר את היציבה, הקדישו זמן לפעילות גופנית ונסו להימנע מישיבה ממושכת כל הניתן.