רולרבליידס – מדריך קניה

רולר לכל רגל

סוגי הרולרבליידס מתחלקים כיום לכמה קטגוריות עיקריות, כשהעיקרון המנחה הוא מידת המיומנות של המחליק ומטרת האימון. בין אם אתם בתחילת הדרך או כבר ותיקים בתחום, גם אם אתם רוצים להחליק מהר ורחוק ואפילו אם אתם בעניין של פעלולים מרהיבים – בטוח שתוכלו למצוא את הבליידס שמתאימים לכם ולצאת לדרך.

תחביב ופנאי - זהו סוג פופולרי ביותר של רולרבליידס, שמתאימים למעשה לכל מי שאוהב להחליק להנאתו בשטחים מישוריים. הגלגיליות האלה מיועדות לאימון כושר בסיסי ולהחלקה יומיומית רגילה, ומתאימות גם לחדשים בתחום או לכאלה שלא החליקו זמן רב. עבור מתחילים הגלגלים יהיו קטנים יחסית על מנת לאפשר שליטה במהירות הגלישה, וככל שמתקדמים וצוברים ניסיון ניתן לעבור לגלגלים גדולים יותר המאפשרים הגעה למהירויות גבוהות למדי. דגמים אלה מגיעים לרוב עם מגף רך בעל תמיכה חיצונית קשיחה, אם כי לעתים ניתן למצוא גם דגמים בעלי מגף קשה יותר המעניק תמיכה איתנה לרגל בעת ההחלקה.

כושר - כאן מדובר בגרסת האקשן של הרולרבליידס לחובבים. דגמי הכושר בנויים כדי לאפשר למתאמן תנועה חלקה ומהירה יותר: הם קלים וצרים יותר מאשר דגמי הפנאי הרגילים והגלגלים שלהם לרוב גדולים יותר. העיצוב של רולרבליידס אלה מוכוון לעמידות ומהירות, להחלקה למרחקים גדולים ולתוחלת חיים ארוכה, וגם המחיר שלהם יטפס למעלה בהתאם. הם מתאימים למי שרוצה להחליק למרחקים ארוכים או במהירויות גבוהות על פני משטחים חלקים וישרים.

רולר הוקי - בעוד ששחקני רולר הוקי רבים בוחרים לרכוש דווקא את הדגמים המיועדים לפנאי או לכושר, הרעיון המקורי מאחורי רולרבליידס ייעודיים לרולר הוקי הוא קלות משקל, עמידות גבוהה ותמיכה מירבית. באופן כללי הדגמים האלה מגיעים עם נעל קשיחה למתן תמיכה וביטחון מקסימליים בתוספת של חיזוק סיבי-פחם.

מירוצים - סוג זה של רולרבליידס מיועד להחלקה במהירויות גבוהות במיוחד על גבי משטחים חלקים ולאימוני כושר. התכונות שלהם תואמות את המטרה לשמה הם נוצרו – מהירות, מהירות, מהירות. הם לרוב יהיו קלי משקל, בעלי מגף רך, גלגלים צרים ומרווחים, מרכב ארוך יחסית וחיזוק של סיבי-פחמן לתמיכה. לרוב דגמים אלה הם נטולי בלמים.

רחוב - רולר בליידס רחוב או רולרס אורבניים מיועדים להחלקה על משטחים יוצאי דופן (כמו רמפות) וביצוע פעלולים, והם לרוב בעלי מבנה מחוזק, קשיח ועמיד במיוחד ומרכב קצר המאפשר גמישות מקסימלית בביצועים נועזים. חשוב לציין שהמומחים ממליצים לצבור קצת ניסיון בהחלקה על רולר בליידס רגילים לפני שעוברים לשלב הסלטות...

אם כך, משקל הגלגיליות, מידת הקשיחות של המגף, גודל הגלגלים, אורך המרכב – המשתנים האלה משפיעים על הביצועים של הרולר בליידס שלכם ובהתאם גם על מחירם. אם אתם מתחילים, עדיף להימנע מהדגמים המתקדמים יותר כדי לאפשר לעצמכם הזדמנות ללמוד במהירות נמוכה יחסית ותוך מידה גבוהה של שליטה. לאחר שתלמדו את הכישורים הבסיסיים תוכלו להשתדרג לדגמים המתקדמים יותר ולהתחיל להשתולל באמת.

כמו כפפה

עכשיו שאתם יודעים מה סוג הרולרבליידס המתאים לכם, גשו לחנות הקרובה לביתכם והתחילו למדוד. חשוב מאוד להגיע למדידה עם גרביים מתאימות לגלישה, מאותו סוג שאתם מתכוונים לגרוב בזמן הפעילות עצמה. כשאתם מודדים, וודאו שסגרתם, קשרתם ורכסתם היטב את כל השרוכים, האבזמים והרצועות, ואז שימו לב שהמגף עוטף ומחזיק את הרגל היטב אבל אינו מציק, לוחץ או צובט. עמדו על רגליכם וודאו שקצות האצבעות שלכם נוגעים קלות בקדמת המגף, אך לא יותר מכך. ולסיום עשו גם סיבוב קטן בהליכה ו-וודאו כי ההתאמה באמת מושלמת.

בטיחות לפני הכל

כמו בכל פעילות גופנית גם כאן חשוב לשמור על הגוף שלכם מפני פציעות. כציוד הגנה בסיסי מומלץ לרכוש קסדת החלקה ומגני ברכיים ומרפקים. אם אתם גולשים מתחילים ובחרתם דגם שמגיע ללא בלמים, כדאי לרכוש גם בלמים קלי משקל לשימוש בתחילת הדרך עד שתרכשו מיומנויות וביטחון.

 

החלקה בטוחה ומהנה!