איך לבחור מחבט טניס - המדריך המלא

בחירת מחבט טניס חדש היא חוויה מרגשת וכיפית, אך יחד עם זאת בחירת המחבט חייבת להיות מושכלת ומחושבת. לא כדאי לרכוש את המחבט הכי נוצץ ויפה, אלא את המחבט שיסייע לכם להתקדם ולהשתפר כספורטאים. כשאתם בוחרים מחבט כדאי להתחשב במאפיינים האישיים שלכם כשחקנים, כמו הגובה שלכם, הניסיון, הסגנון המשחקי שלכם ועוד. הכנו לכם מספר טיפים שיסייעו לכם בבחירת המחבט המקצועי המדויק עבורכם!

 

למה חשוב לבחור במחבט טניס מתאים?

פעם תהיתם האם המחבט שלכם משפיע על יכולת המשחק שלכם? התשובה היא חד משמעית כן. מחבט שמותאם אליכם באופן מדויק עשוי לשפר את הביצועים שלכם באופן משמעותי. למשל, אם טניסאי ישתמש במחבט גדול מידי עבור מידותיו הוא עשוי לאבד דיוק ושליטה – באופן דומה, אם שחקן מתחיל ישתמש במחבט שלא מיועד למתחילים, זה עלול לעכב אותו מלהתקדם. מסיבות אלו בדיוק מומלץ לבחור מחבט המתאים לכם באופן מושלם, שיסייע בהתפתחות שלכם כשחקנים ויסייע לכם להפוך למקצוענים.

אורך המחבט

מחבטים למבוגרים נעים באורכים של 27-29 אינץ', אם כי רובם קרובים יותר לקצה התחתון של הסקאלה. מחבטי טניס ארוכים יותר בדרך כלל קלים בהשוואה למחבטים בגודל סטנדרטי, ומציעים טווח הגשה רחב יותר מפני שניתן להכות בכדור מנקודה גבוה יותר. עם זאת, אם בחרתם במחבט ארוך, קחו בחשבון שיהיה להם יותר קשה לשלוט בו.

משקל המחבט

המשקל של המחבט משחק תפקיד מרכזי בתנופה שלכם כשחקנים, לכן הוא צריך להיות גורם מכריע בבחירת המחבט. רוב היצרנים מציעים מגוון משקלים של אותם מחבטים, כך שתמיד תוכלו לבחור את המחבט שהכי מצא חן בעיניכם במשקל שהכי מתאים לכם. מחבטים כבדים יותר (320 גרם ומעלה) הם בדרך כלל חזקים יותר ממחבטים קלים (310 גרם ומטה), אך הם פחות ניתנים לתמרון ויכולים לגרום לשחיקה של השחקן.

סוגי ראשים של המחבט

ראש מחבט קטן (Medium size)

מיועד לרוב לשחקנים בעלי ניסיון רב שמשחקים על בסיס קבוע או מקצוענים. הם מגיעים בגודל של 95 אינץ' מרובע ומטה.

ראש מחבט בינוני (Medium Plus)

מתאים לשחקנים מנוסים בעלי קרדיטציה גבוהה. מגיעים בגדלים של 95 - 104 אינץ' מרובע.

ראש מחבט גדול (Over Size)

מחבט שמתאים מאוד לשחקנים מתחילים ומנוסים. מגיעים בגדלים של 105 אינץ' מרובע ומעלה.

חומר המחבט

יש שלושה חומרים מרכזיים מהם מייצרים מחבטים: אלומיניום, גרפיט וכן מחבטים משולבים – מחבטי אלומיניום מתאימים לשחקנים מתחילים מפני שהם פשוטים וזולים יותר. יש גם מחבטי גרפיט נועדו לשחקנים מקצועיים ונוטים להשתמש בהם בתחרויות. להלן סוגי המחבטים:

  • מחבט אלומיניום – מחבט זול ופשוט יחסית המתאים לשחקנים בתחילת דרכם. מחבטים אלו מתאימים יותר לילדים, ופחות למבוגרים.
  • מחבט גרפיט – מחבט איכותי ויקר אשר עשוי מגרפיט טהור בלבד, מכאן נגזר מחירו היקר יחסית. מדובר במחבטים המתאימים לשחקנים מתקדמים. משקלם קל, ניתן לייצר איתם כוח בקלות, והם מאפשרים שליטה מיטבית בכדור הטניס.
  • מחבט משולב – מחבט העשוי משילוב של חומרי גלם, חלקם איכותיים יותר וחלקם פחות. מדובר במחבטים מעולים המאפשרים שליטה טובה בכדור, ונחשבים לנוחים ועמידים.

תבנית שיזור

כל מחבט מגיע עם תבנית שיזור משלו. התבניות מתחלקות לשתיים: תבנית פתוחה ותבנית סגורה.

תבנית פתוחה

התבנית הפתוחה, המגיעה במידות של 19X16, נחשבת לעוצמתית יותר, אך היא גם נקרעת מהר יותר.

תבנית סגורה

התבנית הסגורה, המגיעה במידות של 20X18, מעניקה שליטה טובה יותר, והיא נחשבת לעמידה יותר מפני קרעים.

צורת המחבט ועובי המסגרת

יש שלוש צורות עיקריות של מסגרות מחבטים: מסגרת אליפטית, מסגרת אווירודינמית ומסגרת מרובעת. כל אחת מהן מגיעה עם היתרונות שלה, למשל המסגרת האליפטית מאופיינת בהענקת עוצמה לשחקן, המסגרת המרובעת משפרת את היציבות ואילו המסגרת האווירודינמית מאפשרת משחקי ספין מהירים.

נקודת איזון

אנו ממליצים לנסות מחבטים שונים המציעים נקודות איזון שונות. כך תדעו אם אתם מעדיפים יותר משקל בראש המחבט או יותר משקל בגוף המחבט. מחבטים כבדי ראש לרוב קלים יותר, ומציעים כוח נוסף בתנועות קרקע, בעוד שמחבטים קלי ראש בדרך כלל כבדים יותר אך ניתנים לתמרון.

ידית אחיזה

אחד מהפרמטרים החשובים לבחירת מחבט הוא גודל ידית האחיזה. המחבטים נמכרים במגוון גדלים של ידיות אחיזה, והדרך היחידה להבין מהו הגודל שהכי מתאים לכם היא לאחוז במספר מחבטים ולבדוק מה הגדול שהכי מתאים ונוח לכם, לפי גודל היד שלכם.

 

סיכום

מומלץ לבחור במחבט שמתאים למידות שלכם באופן מדויק, הוא יסייע לכם לשפר את היכולת המשחקית שלכם ויקנה לכם ביטחון בשטח. מומלץ להתייעץ עם המאמן שלכם או עם איש מקצוע לגבי סוג המחבט והמידות המתאימות לכם. היכנסו לבלוג שלנו לקריאת מאמרים נוספים במגוון נושאים.