כמה קלוריות יש בסופגנייה?

חג חנוכה כבר כאן ואיתו מתפשטים הריח הממכר של הסופגניות במאפיות ובבתים. אם גם אתם אוהבים סופגניות, בטח שאלתם את עצמכם כמה קלוריות יש שם, האם כדאי בכלל לאכול אותן, והכי חשוב-  האם ניתן לשרוף את הקלוריות? כל התשובות במאמר הבא.

סוגי סופגניות

כיום יש מגוון רחב של סופגניות עם מילויים מיוחדים ותוספות שונות שמגיעות מעל הסופגנייה. מספר הקלוריות לסופגנייה תלוי קודם בגודל שלה – סופגנייה גדולה תכיל כמות גדולה יותר של קלוריות, וכן להפך. במניין הקלוריות יש להתחשב גם במילוי עצמו: בעוד הסופגנייה הקלאסית הממולאת ריבה עם אבקת סוכר מעל מכילה פחות או יותר 500-450 קלוריות, סופגניות מושחתות יותר הממולאות בשוקולד או בריבת חלב מכילות 800 קלוריות ויותר. ככל שהסופגנייה תהיה מקושטת ביותר מתוקים ותוספות, כך היא תכלול יותר קלוריות. אם אתם רוצים לאכול בלי רגשות אשם, אפשר להסתפק בסופגנייה אפויה בהכנה ביתית הממולאת בכפית ריבה – מקסימום הנאה ב-150 קלוריות לסופגנייה.

בריאות וסופגניות

כמה עובדות בריאותיות מעניינות על סופגניות שאולי תרצו להכיר:

כמות השמן בסופגנייה

כמות השומן המומלצת לאדם בין 3 ל-7 מנות ביום, כשנתון זה תלוי בגיל ובמצב הבריאותי. מנת שומן אחת יכולה להכיל כף טחינה גולמית, 2 כפות אבוקדו או שליש סופגנייה, מה שאומר שסופגנייה אחת רגילה מכילה את הכמות המומלצת ליום שלם.

ערך תזונתי של סופגנייה

קמח, סוכר, ביצים, חלב, שמן ותוספות כמו ריבה או שוקולד הם המרכיבים של סופגנייה פשוטה. מבחינה תזונתית סופגנייה לא תורמת לגוף ואין לה יתרונות בריאותיים.

טעימות אך משמינות

סופגניות הן טעימות אך כידוע גם משמינות: מחצית מהקלוריות של הסופגנייה מגיעות משמן הטיגון. בסופגנייה רגילה יש בין 30-23% שומן, ומחציתן מגיעות מהפחמימות שבסופגנייה, שלא מכילה סיבים או ויטמינים.

מתי כן סופגנייה?

היתרון של הסופגנייה מול מאכלים עתירי שומן אחרים הוא שהיא משביעה. לפיכך, אפשר לאכול את הסופגנייה כארוחת ביניים, ובכך תשבעו עד הארוחה הבאה ותחליפו את הקלוריות של מאכל אחד באלה של הסופגנייה.

טיפים לחנוכה ללא עלייה במשקל

רוצים ליהנות בחג חנוכה מסופגניות אבל לשמור על המשקל? אפשר לעשות זאת בהחלט, ועל כך מספר טיפים שתוכלו ליישם:

  1. מינונים – הכול זה עניין של מינון. אפשר לאכול סופגניות אך לא להפריז בכך. אפשר לקחת כמה ביסים מסופגנייה טובה, או שתוכלו לפנק את עצמכם בסופגנייה טעימה ומושחתת אחת במהלך החג.
  2. אפוי ולא מטוגן – כפי שהראינו לעיל, סופגניות אפויות מכילות פחות קלוריות מסופגניות מטוגנות. נוסף על כך, אם תאפו את הסופגניות בבית תוכלו לשלוט יותר בכמויות הסוכר והמילויים, ובכך לחסוך בקלוריות.
  3. תחליפים – יש מגוון רחב של מאכלי חג טעימים לא פחות מסופגניות שמכילים כמות קטנה יותר של קלוריות, כמו לביבות אפויות.
  4. קמח מלא – באופן כללי, קמח מלא וקמח כוסמין עדיפים על קמח לבן רגיל. אז אם רוצים להתפנק בסופגנייה או במטוגן אחר בחנוכה, כדאי להכין אותם מקמח מלא או כוסמין וליהנות מערכים תזונתיים נוספים.
  5. טיגון נכון – אם אתם מכינים סופגניות בבית נסו להוסיף לשמן הטיגון כמה כפות של יין. היין אמור למנוע מכל השמן להיספג בתוך הסופגנייה עצמה, ובכך אפשר לחסוך עוד קצת קלוריות.
  6. לאכול לפני – הוזמנתם לארוחת חג או הדלקת נר אצל משפחה או חברים והשמועה מספרת שיש שם אוכל משמין? אל חשש, תוכלו להגיע לשמוח עם כולם, אך הקפידו לאכול ארוחה קטנה ובריאה לפני, כדי לא להגיע רעבים ולשלוט בכמויות בארוחה.

אז איך שורפים את הסופגניות שאכלנו?

הסתיים חג החנוכה ואתם רוצים לשרוף את הסופגניות שאכלתם? חדשות טובות – תוכלו לעשות זאת בעזרת ספורט וכושר גופני:

  • כדי לשרוף קלוריות של סופגנייה סטנדרטית עם ריבה ואבקת סוכר תצטרכו לרוץ כשעה במהירות 8 קמ"ש, בעזרת הליכון או באוויר הפתוח, או רכיבה על אופניים (באופני ספינינג או בחוץ, אם יש לכם אופניים) בעצימות בינונית.
  • כדי לטפל בקלוריות של הסופגניות המושחתות יותר, תצטרכו לעבוד קשה יותר. כך למשל שעה של אימון אירובי בעצימות בינונית באחד ממכשירי האירובי או באלפיטיקל, נוסף על שעת שיעור עיצוב בעצימות גבוהה.
  • אם אכלתם סופגנייה אפויה עם כפית ריבה תוכלו לשרוף את הקלוריות ברחיצת כלים במשך שעה, אבל תוכלו לעשות שעת כושר קלילה (בעזרת ציוד ספורט מתאים), ולהרוויח על הדרך גם חיטוב ישבן וגוף.

לסיכום

סופגניות הן מאכל אהוב על ישראלים רבים שמכיל כמות גבוהה יחסית של קלוריות ושומן. גם אם אכלתם יותר סופגניות משתכננתם, לא מדובר באסון קולוסאלי – הקלוריות יכולות להישרף בעזרת כושר גופני, שמומלץ לעשות אותו כחלק מהשגרה שלכם. באתר שלנו תוכלו להתרשם ממגוון מוצרי ספורט שיוכלו לעזור לכם להיכנס לכושר. בהצלחה וחג חנוכה שמח ומאיר!