איזה מכשיר כושר מומלץ לבית? המדריך המלא

כושר ואורח חיים בריא הפכו במהירות לאחת מהעדפות הבולטות ביותר של צעירים ומבוגרים בעולם המודרני. העדפה זו מובילה אנשים רבים לחקור דרכים שונות שיעזרו להם להישאר אקטיביים ופעילים באופן קבוע – גם מהבית. מכשירי כושר מציעים אפשרות נוחה ויעילה לביצוע אימונים ולחיזוק השרירים למי שמחפשים להעצים את הבריאות הפיזית שלהם בצורה נוחה מתוך הבית, בזמנים שנוחים להם ביותר. במאמר זה נרחיב על היתרונות והחסרונות בביצוע כושר בבית, על היתרונות של ביצוע תרגילי כושר בלי מכשירי כושר או ציוד ונספר על מכשירי הכושר הנוחים והמומלצים ביותר לשימוש ביתי.

 

כושר בבית – יתרונות וחסרונות

התעמלות וביצוע תרגילי כושר בבית החלו להיות פופולריים יותר ויותר בשנים האחרונות, בעיקר בגלל הזמינות והנגישות שהאפשרות הזאת מציעה. אחד מהיתרונות הגדולים ביותר של ביצוע אימוני כושר בבית, אם מדובר באימון פילאטיס, יוגה, אימון קיקבוקס או אפילו אימון ריצה אינטנסיבי על ההליכון, הוא הגמישות שהם מציעים. לעיתים הלו"ז הצפוף שלנו הופך את ההגעה לחדר הכושר לקשה מאוד, לכן מכשירי הכושר הביתיים יכולים לעזור מאוד ולהיות פתרון מצוין לביצוע אימוני ספורט בכל זמן שתרצו. מכשירי הכושר הביתיים יכולים להיות נהדרים גם לשימוש כאשר תנאי מזג האוויר אינם מאפשרים יציאה מהבית לחדרי הכושר, והם גם מספקים תחושת פרטיות לאלו מאיתנו שמעדיפים להתאמן מבלי להימצא בסביבה מלאה באנשים. למרות זאת, למכשירי הכושר יכולים להיות גם חסרונות, והראשון בהם הוא הגודל שלהם, לא לכולם יש מספיק מקום למכשירי כושר בבית. גם המחיר יכול להיות חיסרון, שכן לרוב המכשירים האלה לא זולים. חיסרון נוסף יכול להיות חוסר הגיוון שבקניית מכשיר או שניים לעומת גיוון הרב של מכשירי הכושר שחדר הכושר יכול להציע.

 

כושר בבית ללא מכשירים

אם הכנסת מכשירי הכושר אל תוך הבית לא מתאפשרת, לאלו מאיתנו המעוניינים לשלב יותר כושר בשגרת החיים, יש את האופציה לבצע אימונים אפקטיביים שונים גם בלי ציוד מיוחד. אימונים אלו יהיו אימוני התנגדות של משקל הגוף, וישלבו תרגילים כמו שכיבות סמיכה, סקוואטים, לאנג'ים ופלאנקים. אלו הם תרגילים אשר יכולים להיעשות בלי שימוש בכל ציוד כלל. כמו כן, אפשר לשלב באימון חבל קפיצה שיעזור לנו להרים את הדופק או אימון פילאטיס מזרן שיעבוד על שרירי הליבה שלנו. אימונים אלו לרוב לא דורשים מקום רב, אך הם אכן מספקים לגוף את האתגר הפיזי הדרוש לו כדי להתחזק ולבנות סיבולת לב-ריאה. אם תרצו להשתמש בציוד ספורט אך לאו דווקא במכשירים, תוכלו לשלב באימונים אלו גומיות התנגדות, כדורי פיטנס עם משקל ועוד אביזרים שונים שיכולים לתרום לאתגר או לשילוב של משקלים באימונים שלכם.

 

מכשירי כושר ביתיים מומלצים

קיימים מכשירי כושר שונים אשר יכולים להתאים לכל סוגי אימוני הכושר ולהעדפות וליכולות של כל אחד ואחת. ואלו הם המכשירים המומלצים והפופולריים ביותר לשימוש ביתי:

  • מולטי טריינר

המולטי טריינר הוא מכשיר ורסטילי המציע טווח רחב של אופציות אימון שעובדות על קבוצות שרירים שונות כמו הגב, הרגליים והחזה. לרוב המולטי טריינר משלב פיצ'רים כגון פולי משיכה עליון וידיות אשר מאפשרות ביצוע של תרגילי פשיטת רגליים או תרגילי דחיקת ישיבה. אלו הם מכשירים שיכולים להתאים לכל הבתים הפרטיים וגם לדירות.

  • אליפטיקל

האליפטיקל הוא מכשיר כושר המאפשר לבצע אימוני קרדיו אירוביים שונים, המדמים את פעילויות ההליכה והריצה, והוא יכול להיות מעולה לאנשים הסובלים בעיות פרקים. זהו מכשיר פרקטי וקומפקטי שאפשר להתאים בו את דרגת קושי האימון ולבצע אימון כושר קל וגם אימוני כושר אינטנסיביים.

  • הליכון

ההליכון הוא מכשיר הכושר הקלאסי והאפקטיבי ביותר, המציע לאנשים שרוצים להגביר את כמות הצעדים שלהם לבצע הליכות בשעות שונות של היום תוך כדי צפייה בטלוויזיה. כמו כן, אפשר לבצע על ההליכון אימוני ריצה איכותיים לשמירה על סיבולת לב-ריאה וגם כושר אירובי.

  • אופני כושר

אופני הכושר מציעים לאנשים את האפשרות לרכב על אופניים מתוך הבית. על אופני הכושר אפשר לבצע אימונים אינטנסיביים יותר ופחות, כאשר קיימים אופני כושר שונים המתאימים לשימוש של אנשים עם בעיות גב ומפרקים. לדוגמה, אופני כושר עם משענת אשר מורידים את העומס של המתעמל מהגב. אופני הכושר הם מכשיר מעולה לאימון של הרגליים ופלג הגוף התחתון של הגוף תוך כדי שמירה על סיבולת לב-ריאה.

  • משקולות

המשקולות הן הכלי הנוח והוורסטילי ביותר לשימוש ביתי, משום שאפשר לבצע איתן תרגילים שונים לחיזוק שרירים גדולים וקטנים בגוף. יש הטוענים כי משקולות הן ציוד החרכי לאימונים בייתים, כדי להוסיף אתגרים שונים וכדי להוסיף התנגדות לשרירי הגוף עליהם תבחרו לעבוד. היתרון הגדול ביותר של אימוני משקולות, הוא שתוכלו לקבוע בדיוק באיזה משקל להשתמש כדי שעבודתכם עימם תהיה נוחה, ולאחר ביצוע מספר אימונים עקביים ורציפים תוכלו גם להגדיל את המשקל שבו אתם משתמשים ולראות את ההתקדמות וההתחזקות שלכם במו עינכם.  

 

סיכום

מכשירי כושר הם אופציה נהדרת המציעה לאנשים המעוניינים להתאמן ולשמור על כושר נגישות תמידית ונוחות מרבית. זאת משום שמכשירי כושר רבים כגון הליכונים, אליפטיקל, מולטי טריינר ואופני כושר מתאימים לשימוש בייתי ולרוב הם מאפשרים ביצוע של מספר אימונים שונים ומגוונים אשר מתמקדים בקבוצות שרירים שונות. מכשירי כושר ביתיים יכולים לאפשר למשתמשים בהם ביצוע של אימוני כוח וכמו כן אימונים אירוביים המחזקים את סיבולת לב-הריאה, מחזקים את השרירים ועוזרים לנו להישאר בריאים ובכושר. אפשר לבצע אימוני כושר בייתים שונים גם בלי ציוד ומכשירים, כאשר אימונים אלו יהיו אימוני התנגדות עם משקל הגוף שלנו. והעיקר שנשמור על הבריאות שלנו.