מקלחת חמה לגוף ולנשמה

מקלחת חמה היא אחלה דרך לסיים כל יום, ויש לה הרבה יתרונות מעבר לניקיון של הגוף, שיכול להיות לא ידעתם עליהם. אבל מלקחת טובה היא גם דרך מעולה לסיים אימון – ואכן אנחנו יכולים לראות לדוגמה שהמודעות לאמבטיות קרח גדלה בשנים האחרונות בקרב מתאמנים, ועם זאת כדאי להכיר גם את היתרונות של מקלחת חמה. יש השפעה רבה לטמפרטורת המים על הגוף שלנו, בייחוד אחרי אימון. איך ולמה? במאמר הזה ננסה להבין את הקסם שקורה לגוף שלנו כשאנחנו מתקלחים במים חמים ונעימים. הבה נתקלח?

 

מה הבדל בין מקלחת חמה לקרה ?

מקלחת קרה אפשרית תמיד, בכל ימי השנה, ואפשר ליהנות ממנה בייחוד בחודשי הקיץ החמים בישראל. אך לא תמיד מדובר באפשרות אידיאלית, בעיקר לא בחורף כשקר מאוד בחוץ, גם מבחינת היתרונות וגם מבחינת ההנאה מהמקלחת. מקלחת במים קרים, לא משנה מתי אתם עושים אותה, מורידה מאוד את טמפרטורת הגוף ויכולה להשפיע לרעה על בריאותכם ואפילו גם על מצב הרוח שלכם. לעומתה למקלחת חמה יש יתרונות רבים, עליהם נפרט מיד.

 

היתרונות מקלחת חמה

לעומת המקלחת הקרה, למקלחת חמה יש יתרונות רבים שיכולים להשפיע מאוד על הבריאות שלנו בפרמטרים רבים. וחוץ מזה מי יכול לומר לא למקלחת חמה? לעיתים יש צורך להתרגל לטמפרטורת המים החמים אך תמיד יהיה מדובר בחוויה נעימה ומרגיעה, בעיקר אם אנחנו אחרי אימון עצים ובסוף יום ארוך. רצוי לתת לגוף שלנו לנוח קצת ולא להיכנס מיד אל תוך זרם של מים חמים אחרי האימון, בטח לא כאשר הגוף שלנו עדיין מתאושש וקצב הנשימה מהיר ולחץ הדם שלנו גבוה. אחרי שהחזרנו את הגוף שלנו למצב הסטטי שלו, נוכל להמשיך את ההרפיה והרגיעה במקלחת חמה, וליהנות מיתרונות רבים כגון:

  • מקלחת חמה להורדת לחץ הדם ומניעת מחלות לב ושבץ

כאשר הגוף נמצא במים חמים אפשר להבחין כי לחץ הדם שלנו יורד, היות וכלי הדם יצטרכו להתאמץ פחות בגלל שינוי הלחצים בסביבה החוץ והפנים גופנית. ירידה בלחץ הדם תורמת מאוד למניעת סיכונים שונים ללב ולכלי הדם, וכמו כן יכולה לתרום למניעת שבץ.

  • מקלחת חמה להרפיית השרירים

כדי להימנע משרירים תפוסים נסו לעמוד מתחת לזרם של מים חמים או לטבול באמבטיה של מים חמים. ההרפיה והשחרור יעזרו לכם לשחרר את השרירים התפוסים. מתח השרירים שלכם יחזור לקדמותו ותחושו הקלה משמעותית על עייפות השריר שלכם.

  • רחצה במים חמים לניקוי העור

רחצה במים חמים עוזרת מאוד לפתיחת הנקבוביות בעור שלנו ובכך מקלה על הניקיון של הלכלוך והשומן שיכולים להצטבר ולהסתתר בהן בעקבות זיעה וזיהום אוויר. דבר זה יועיל לשיפור מראה העור שלנו.

  • מקלחת חמה מרדימה

שינה תורמת מאוד להתאוששות הגוף לאחר אימון, ומקלחת חמה יכולה לעזור לאלו מאיתנו שמתקשים להירדם. מאחר ויש קשר בין השריר למוח, ומים חמים מרפים את השרירים, האפקט הזה תורם מאוד להירגעות של הגוף ושל מערכת העצבים, נסו זאת.

  • מקלחת חמה מרזה

מקלחת חמה יכולה גם לעזור לרדת במשקל מאחר והמים החמים מעלים את הטמפרטורה של הגוף, ודבר זה משפיע מאוד על המטבוליזם ויכול לגרום לזירוזו בגוף.

 

אם כך, מקלחת חמה עדיפה אחרי אימון?

כל היתרונות מעידים על כך שעדיף להתקלח במים חמים אחרי אימון, אפילו בחדר כושר בבגדי ים. בצורה זו נוכל להקל מאוד על מערכת השרירים בגוף שלנו, להרגיע את הראש ואת הגוף, להימנע משרירים תפוסים וליהנות מעור נקי.

 

לסיכום

מקלחת חמה היא סיומת נהדרת אחרי אימון, שיכולה לעזור מאוד לגוף שלנו להרפות, לשרירים שלנו להירגע ולנו להירדם בקלות. מקלחת חמה יכולה להיות טובה מאוד לבריאות שלנו וכאשר נקפיד עליה נוכל לראות שינוים שונים בגוף שלנו וגם במצב הרוח. אז לא משנה אם חם או קר בחוץ, חכו עוד כמה דקות למים החמים ותנו לעצמכם כמה דקות של מנוחה ופינוק במקלחת חמה ומהנה.