קפה לפני אימון

קפה לפני אימון הוא הדרך של הרבה מתאמנים לקבל תוספת אנרגייה לקראת הפעילות הגופנית, והם לא טועים. קפה משפיע על כל אחד מאיתנו בצורה שונה, והרבה ספורטאים שותים קפה לפני האימון משום שהוא עוזר להם לשפר ביצועים ומזרז תהליכי שריפת שומן בגוף. כמה קפה מומלץ לשתות לפני אימון? מתי כדאי לשתות קפה אם מתכננים להתאמן, והאם הוא מתאים יותר לאימוני כוח או אירובי? בואו לקרוא על היתרונות של שתיית קפה לפני אימון גופני.

היתרונות שבשתיית קפה לפני אימון

לפניכם הסיבות העיקריות שבגללן ספורטאים נוהגים לשתות קפה לפני אימון:

שיפור ביצועים

בקפה יש מרכיב אחד חשוב לספורטאים, והוא קפאין. זהו חומר ארגוגני (באנגלית: ergogenic), כלומר חומר המשפר ביצועים גופניים. יש הטוענים שקפה מזרז את תהליך ההתאוששות של השרירים ממאמץ גופני, וגם שקפה יכול להאריך את משך הזמן שבו שריר יכול להיות במצב מאומץ, ולכן גם משך האימון מתארך. כמו כן, כשאנחנו חושבים על התרומה של קפאין לגוף שלנו אנחנו מחזקים את הקשר מוח-שריר בגוף, כלומר הקשר בין המחשבה שלנו לביצועים הגופניים.

הקפה מפחית כאבי שרירים

יש הטוענים שקפה מגביר את סיבולת השריר, ולא מעט מתאמנים מספרים מחוויה אישית שהם חווים כאבי שרירים בעוצמה ובתדירות נמוכות יותר באימונים שלפניהם הם שתו קפה. קפה הוא לא תרופת קסם ואמצעי מניעת כאבים מושלם, ולכן חשוב שיהיה לכם כל הציוד הנדרש לאימון מוצלח ויעיל, כמו ביגוד ונעליים מתאימים, משקולות או מזרנים איכותיים ועוד.

עוזר בשריפת שומן

כפי שכתבנו קודם, קפאין הוא חומר ארגוגני, וזה אומר שהוא גם משפיע על תהליך יצירת האנרגייה בגוף. בעזרת תהליכים כימיים במוח הוא גורם לגוף לצרוך שומן כמקור אנרגייה במקום פחמימות, וכך למעשה תהליך שריפת השומנים בזמן אימון גופני מואץ ומועצם. זה לא אומר שתוך שלושה אימונים כבר תצטרכו להחליף את בגדי הספורט שלכם שנעשו גדולים מדי וכבר לא יושבים עליכם היטב, אבל אנשים המתאמנים בקביעות ולאורך זמן מרגישים בתוצאות ובהשפעה החיובית של קפאין על שריפת שומן גוף.

ערניים יותר

בגוף שלנו יש קולטנים המיועדים להיקשר לקפאין ולעבד אותו. לאותם הקולטנים יכול להתחבר גם חומר כימי ששמו אדנוזין, שאותו הגוף מייצר באופן טבעי והשפעתו עלינו הפוכה מזו של קפאין – זהו אחד החומרים האחראים על כניסה למצב שינה. כאשר הקולטנים שלנו נקשרים למולקולות קפאין במקום אדנוזין, הגוף מתעורר וכל התהליכים הקשורים לשינה והירדמות מעוכבים, ואנחנו נשארים ערניים לזמן רב יותר.

כמות מומלצת של קפה לפני אימון

הכמות המומלצת לשתייה, שתיתן יעילות מרבית באימון כוח וגם אירובי, היא בטווח של 6-3 מ"ג קפאין לקילוגרם אחד של משקל גוף. מי ששוקל 60 ק"ג יצטרך לשתות 220-180 מ"ג קפאין, מי ששוקל 100 ק"ג מומלץ שיצרוך לפחות 300 מ"ג קפאין לפני אימון, וכן הלאה.

בכוס אספרסו ממוצעת יש כ-100 מ"ג קפאין, ולכן כוס אחת או שתיים יספקו את הכמות הנדרשת. אפשר לצרוך קפאין מכמה משקאות אחרים, כמו תה ירוק (כ-20 מ"ג קפאין בכוס), תה שחור (60-40 מ"ג בכוס) ועוד.

יש לזכור שההשפעות של קפה על הגוף מתבטאות גם בעלייה בלחץ הדם ובדופק, ואם המצב הגופני שלכם כולל התוויית נגד לצריכת קפאין (למשל לחץ דם גבוה בשגרה), יש להתייעץ עם מומחה בתחום הרפואה כדי לקבל ייעוץ מקדים.

כמה זמן כדאי לשתות לפני האימון

ההמלצה הכללית היא לצרוך קפה כשעה לפני אימון, כיוון ששיא השימוש של הגוף בקפאין מגיע כ-45 דקות לאחר הצריכה. עם זאת, לכל אחד מאיתנו יש קצב חילוף חומרים שונה, ואם אתם יודעים שקצב חילוף החומרים בגוף שלכם מהיר או איטי יותר מהממוצע, יש להביא אותו בחשבון ולקחת מרווח זמן מתאים (בדרך כלל לא מדובר ביותר מכמה דקות).

 

שאלת השאלות: קפה לפני אימון אירובי או כוח?

הרבה אנשים ממליצים מניסיון אישי לשתות קפה לפני אימון אירובי, וההמלצה הכללית לשתות קפה אחרי אימון הגיעה בעיקר ממתאמני אירובי קבועים, אבל יש הטוענים שקפה עוזר גם באימוני כוח, ושגם בהם אפשר לראות שיפור בביצועים ובשריפת השומן.

סיכום

קפה לפני אימון יכול לעזור למתאמנים וספורטאים לשפר את הביצועים שלהם בספורט, להשאיר אותם ערניים במהלך האימון ובשאר היום, וגם יכול להפחית כאבי שרירים ולהאיץ תהליכי שריפת שומן בגוף. אתם מוזמנים לקרוא עוד מידע בבלוג שלנו על תהליכים מטבוליים בגוף, המלצות לאימונים ולתרגילים במכון ובבית וטיפים נוספים הקשורים לתזונה וכושר.