איך להיות שחקן כדורגל?

איך להיות שחקן כדורגל מקצועי ומצליח זו שאלה שמעסיקה ילדים ובני נוער רבים בישראל. נכון, להיות מסי או רונאלדו זו שאיפה די רצינית ואחדים ספורים בכל דור הם בעלי הכישרון והנחישות להגיע לשם, אבל מי שיש לו כישרון בסיסי ובאמת אוהב את זה ורוצה לעשות את זה, יוכל להפוך לשחקן בעזרת התמדה, שמירה על מוטיבציה ועקביות. אז רגע לפני שאתם ניגשים ומצטיידים בזוג נעלי כדורגל חדשות, אנו רוצים להסביר בדיוק מה צריך לעשות כדי להגשים את החלום. בהצלחה!

שריקת פתיחה

נתחיל עם קצת רקע על הנושא שיכניס אתכם לעניינים: מדובר במשחק הספורט הפופולרי והרווחי ביותר בעולם וניתן לצפות במשחקים שונים בערוצי הספורט בטלוויזיה. כדורגל הוא משחק תחרותי בין שתי קבוצות שבכל אחת מהן 11 שחקנים שמותר להם לגעת בכדור אך ורק עם הרגליים, הראש והחזה ולא עם הידיים. היחיד שמותר לו לגעת בכדור עם היד הוא השוער והוא יכול לעשות זאת רק בתוך הרחבה ובתנאי שהכדור לא נמסר לו עם הרגל על ידי שחקן מקבוצתו. המטרה היא להבקיע כמה שיותר שערים לקבוצה היריבה והמשחק יכול להסתיים גם בשוויון. במשחקי הליגה ניצחון שווה 3 נקודות, שוויון שווה נקודה אחת ועל הפסד לא מקבלים נקודות. יש מפעלים נוספים כמו גביעים מקומיים ותחרויות בינלאומיות עם חוקי ניקוד משתנים. מלבד השוער מתחלקים השחקנים לשחקני הגנה, שחקני קישור ושחקני התקפה. שופט המשחק עשוי לעצור את המשחק אם נעשתה עבירה (שיכולה לזכות בכרטיס צהוב לאזהרה או אדום להרחקת השחקן), אם שחקן נגע בכדור ביד או שכדור נמסר בעמדת נבדל. 

"הקסם ברגליים" - הצד הפיזי

שלא יהיה בכלל ספק - השאלה האמיתית היא איך להיות שחקן כדורגל מקצועי, וכאן חשוב להבין שבשביל להגיע לשם, חייבים להתאמן הרבה וללמוד לעומק טכניקות שונות כמו סוגי ריצה וכן איך לבצע ריצה נכונה. בואו נדבר על הכישורים הפיזיים שצריך לחזק באופן קבוע מגיל צעיר:

ריצה עם כדור

בלי ספק אחד הכישורים הבסיסיים והחשובים ביותר. ריצה עם כדור כדורגל למרחק כשהוא ברגל זה לא דבר פשוט כמו שזה עשוי להישמע וזה משהו שצריך לתרגל באופן קבוע.

דריבל

או בעברית - כדרור. יכולת חשובה שצריך לאמן. לא כל שחקן הוא דריבליסט ענק, וזה לא אומר שאין שחקנים טובים כאלה, אבל כן חשוב לרכוש כישורי כדרור בסיסיים לכל הפחות.

מסירה

אולי הדבר החשוב ביותר להתאמן עליו, אפילו לפני בעיטות. כדורגל הוא משחק קבוצתי וחייבים ללמוד איך למסור בצורה מדויקת וחדה בדרכים שונות.

בעיטה לשער

מן הסתם כישור נדרש וחשוב, למרות שלא כל שחקן בכל עמדה בועט לשער (נניח בלמים ומגנים שבועטים פחות). בכל זאת חשוב להתאמן על בעיטות כל יום.

עצירת כדור

גם לקבל את הכדור זו אומנות בפני עצמה, וכשהוא מתקרב במהירות ממרחק זה יכול להיות לא פשוט. עצירה והשתלטות על כדור זו טכניקה שחייבים לחדד כל הזמן.

תיקול

חטיפה, גליצ'ים, חסימות. בעצם כל טכניקה שהיא בשביל לקחת את הכדור מהרגליים של שחקן יריב.

הרמות

לצד העבודה על מסירות שטוחות, מה שנקרא בלעז פסים, חשוב לעבוד גם על מסירות והעברות של הכדור בגובה.

הכול בראש! - הצד המנטלי

דיברנו על החלקים הפיזיים שהם חשובים כמובן, אבל עם הרבה כבוד אליהם, בלי עבודה יומיומית בפן המנטלי כמעט בלתי אפשרי להגיע להישגים של ממש. באופן כללי כל ספורטאי חייב לטפח תכונות אופי מסוימות כדי להצליח ולעמוד בתחרות הגדולה וניתן לקרוא על כך בהרבה בבלוג, וכעת בואו נדבר על כמה מהתכונות הנדרשות לכדורגלנים:

התמדה

תכונה היא מאסט ואי אפשר בלעדיה. חייבים להתאמן בכל יום ובמשך שעות ארוכות, גם כשקשה, נמאס ולא רואים תוצאות בשטח.

נחישות

המשמעות כאן היא שצריך לרצות את זה מאוד. להבין במה זה כרוך, איזה מחיר משלמים ומה המשמעות של הדבר. מי שרוצה את זה באמת מגלה נחישות גם ברגעים הקשים.

התמודדות עם כישלונות

חשוב להבין שכישלון והפסדים הם חלק בלתי נפרד מהמשחק, משהו שמכירים גם השחקנים הגדולים בקבוצות המצליחות בעולם. צריך ללמוד מזה, להתחשל, להפיק לקחים ולא לתת לזה להוריד את המוטיבציה.

חוסן נפשי

ככלל, חוסן מנטלי זו תכונה חשובה ביותר לכל כדורגלן מצליח. זה כולל את ההתמודדות עם הכישלון, אבל גם ההצלחה שיש לקחת בפרופורציות מתאימות, את הלחץ על הכתפיים מצד הקהל, את הצורך המתמיד להתאמן הרבה ולהשקיע שעות ארוכות ואת העובדה שהקריירה הזו גובה מחירים גבוהים ביותר.

תכל'ס על המגרש

טיפים על תנועה

חלק חשוב ביותר במשחק הכדורגל הוא דווקא התנועה ללא כדור. חיפוש שטחים מתים, ריצה מעבר לקו ההגנה מבלי לשבור את הנבדל, כניסה מהירה לרחבה וכו'.

כל יום לעשות אימון עם הכדור

שלא יהיה ספק. ללא אימון יומי אין דרך להפוך לשחקן מקצועי. גם אם אתם בתחילת הדרך והמסגרת שלכם לא דורשת מכן אימון בכל יום, חשוב להשלים את הימים החסרים לעצמכם, לקחת כדור ופשוט ללכת למגרש להתאמן.

לנסות דברים חדשים בכל אימון

זה לא משנה אם אתם חלוצים, קשרים או בכלל בלמים, חשוב לאתגר את הגבולות שלכם על המגרש תמיד ולנסות לעשות דברים שהם לא חלק מהתפקיד שלכם. תיקולים אם אתם שחקני התקפה, בעיטות לשער אם אתם שחקני הגנה וכו'. כך למשל, אם תצליחו להבין איך להיות שוער טוב, גם אם זה לא התפקיד שלכם, תוכלו לקבל ראייה רחבה וטובה יותר על המשחק כולו.

לשחק כמה שיותר משחקים אם זה בשכונה ואם זה בקבוצה

בהמשך לצורך באימון יומי, חשוב גם לשאוף לשחק כמה שיותר משחקים שרק אפשר. זה אומר במסגרת האימונים כמובן, אבל גם בכל הזדמנות שהיא, גם אם זה "רק" עם החבר'ה בשכונה, או אפילו בחצר הביתית שלכם, שכל מה שתצרכו זה זוג שערי כדורגל מתקפלים וכדור שיוכלו לשמש אתכם גם בטיולים וכדומה.

לא לפחד לעשות טעויות משם אנחנו רק לומדים

כישלון, טעויות, החמצות ופספוסים. אל תפחדו מהדברים האלו, זה מה שיבנה אתכם בתור שחקנים מקצועיים. נסו לחשוב על השחקן שאתם הכי אוהבים ומעריכים מבחינה מקצועית וחשבו - האם הוא תמיד חף מטעויות? האם היו לו החמצות גורליות? האם הוא חווה אכזבה בקריירה? כל זה הוא חלק מהעניין כמובן.

ומה עוד צריך?

אחרי שהסברנו לכם לא מעט על ההיבטים הפיזיים והמנטליים הנדרשים מכם בדרך להיות שחקני כדורגל מוצלחים, נדבר רגע על נושא נוסף שכדאי להשקיע בו, וזהו הלבוש. משום שכדורגלנים מתאמנים פעמים רבות באופן יחסי וצריכים להיראות טוב ולבושים היטב כשהם במשחק על המגרש, כדאי לרכוש בגדים איכותיים שיתאימו לכך במיוחד. כך למשל, אין להקל ראש בנעלי כדורגל איכותיות שיתאימו לכם באופן מושלם, כדי שתוכלו לשחק בנוחות. כמו כן, גם מכנסי כדורגל ארוכים או קצרים (תלוי בעונה ובנוחות שלכם) חשובים, נוסף על חולצה, קצרה או ארוכה. 

לסיכום

בשורה התחתונה, כדי להיות שחקן כדורגל מקצועי צריך לעבוד קשה. הקפידו לחזק את התכונות המנטליות החשובות ואת החלקים הפיזיים שצריך לעבוד עליהם ואל תשכיחו להתמיד ולהגיע לאימון מדי יום. מעבר לכך, חשוב להצטייד בביגוד מתאים ואביזרים לאימון, שאותם תוכלו לרכוש במחירים משתלמים גם אצלנו באתר – והתחילו להתאמן וכמובן לא לשכוח ליהנות.

שתהיה הרבה הצלחה, מקווים שנראה אתכם שורפים את המגרשים בעוד כמה שנים!

שאלות ותשובות

איך משפרים טכניקות משחק בכדורגל?

כדי לשפר את טכניקות המשחק בכדורגל חייבים לעבוד על כל אחת באופן פרטני באימון יומי וכן חשוב לחזק את הכישורים המנטליים.

אילו אימוני כושר מומלצים לשחקן כדורגל?

שחקני כדורגל חייבים להקפיד על אימונים פרטניים של המשחק כגון כדרור, בעיטות לשער וכו'. מעבר לכך חשוב להקפיד על אימונים אירוביים ואנאירוביים מתאימים.

מהן הנעליים המומלצות לכדורגל?

לשמירה על הרגל מומלץ להשתמש בנעלי קטרגל מקצועיות בלבד, כאשר למשחק על דשא אלו נעלי "פקקים" ולמשחק קט רגל על מגרש בטון מדובר על סוליה שטוחה.