איך לבחור נעלי ריצה?

גם רצים מקצוענים, חובבים וגם אנשים שפשוט אוהבים לרוץ כדי לשמור על הבריאות, ישאלו את עצמם לפחות פעם אחת איך לבחור נעלי ריצה טובות, איכותיות וכאלו שיחזיקו לאורך זמן. עולם ההנעלה עובר שינוים רבים בעקבות פיתוחים טכנולוגיים, ולכן כיום כל אחד יכול לבצע רכישה של נעל ריצה בהתאמה אישית או בעיצוב מודרני ומיוחד שיעזרו לו לשמור על הבריאות. הכנו לכם כמה טיפים שימושיים שיעזרו לכם לבחור נעלי ריצה טובות ומתאימות בדיוק בשבילכם.

שלב 1: בדיקת כף הרגל

בדיקת כף הרגל הוא השלב הראשון בדרך לבחירה נכונה בנעל ריצה. את הבדיקה מבצעים כדי לבחון את התאמת הנעליים למבנה כף הרגל, כאשר נהוג לחלק את מבנה כף הרגל לשלושה:

  • קשת רגילה – מבנה כף רגל שבו יש קימור לכל אורך כף הרגל.
  • קשת נמוכה – מבנה כף רגל ללא קימור בחלק הפנימי.
  • קשת גבוהה – מבנה כף רגל עם קימור גבוה שבו רואים רק את העקב והבהונות.

אז איך בודקים? כל מה שצריך לעשות הוא להניח את כף הרגל במים, ולאחר מכן לעמוד על נייר בצבע לבן למשך כ-10 שניות. בהתאם לטביעה, תוכלו לזהות ביתר קלות את מבנה כף הרגל ובהתאם לכך לקבל החלטה.

2 איך לבחור נעלי ריצה

שלב 2: אופי הריצה

אופי הריצה הוא פרמטר בעל משקל משמעותי בכל הקשור לקבלת החלטה. האם המטרה שלכם בריצה היא ריצה ארוכה? בינונית? ריצת נפח או אפילו ריצת מרתון? בהתאם לאופי הריצה ותדירות האימונים תוכלו לבצע התאמה מדויקת בין הנעליים אותם אתם רוכשים לבין אופי הריצה.

שלב 3: משטח הריצה

כאשר אתם בוחרים נעליים אתם צריכים לחשוב עם עצמכם – מהו משטח הריצה עליו אתם רצים באופן קבוע? האם מדובר בריצה בשטח? ריצה על הליכון? על כביש? בהתאם למשטח הריצה בחרו דגם שמספק לכם את התמיכה הנכונה, ומצויד בבולמי זעזועים שיסייעו לכם להימנע ממצב של שחיקת סחוס או פגיעה בברכיים. חשוב לזכור שאם תרצו לשפר את מהירות הריצה, הנעליים צריכות להיות מותאמות למשטח כדי לספק לכם תנאים אופטימליים לכך.

שלב 4: הדרופ

החלק החשוב ביותר בנעלי ריצה הוא הדרופ. דרופ הוא למעשה ההפרש בין קדמת הרגל לעקב, ובהתאם לדרופ נקבע סגנון הריצה. ההמלצה היא לבצע מדידה של ההפרש ביניהם באמצעות בדיקה של גובה הסוליה של הנעליים מהחלק החיצוני עד לקדמת הרגל. חלק משמעותי מהרצים המקצועיים מוודאים כי הדרופ הוא ברמת אפס, מתוך מטרה להבטיח כי כרית כף הרגל נמצאת בקו ישר עם העקב. מאחר  שהדרופ הוא זה שמשפיע על היכולת לשלוט על המפרקים והשרירים בזמן הריצה, דרופ שהוא נמוך גורם לעידוד של נחיתה על מרכז כף הרגל. אצל חלק מהרצים הדרופ דווקא צריך להיות גבוה, מאחר שמופעל עומס מופחת על שרירי השוק ועקב האכילס. שימו לב כי אם בחרתם בנעלי ספורט עם דרופ נמוך, אין תמיכה חזקה ועל כן הסיכוי לפציעות עולה בשל קריסה פנימית של הרגל.

שלב 5: מידת הנעליים

כאשר מבצעים רכישה של נעליים, יש לבצע התאמה מדויקת למבנה כף הרגל עם שימת דגש על השארת מרווח של לפחות חצי סנטימטר בין הבהונות לבין קדמת הנעליים, כדי שלא ילחצו. נוסף לכך, סוג הנעליים הוא פרמטר נוסף שמשפיע על תהליך הבחירה, מאחר שגרביים עבות למשל משפיעות על התחושה כאשר רצים בנעלי ספורט בעלות מבנה צר. כלל האצבע שצריך להנחות אתכם הוא להשאיר רווח של לפחות אצבע, בייחוד בשל העובדה כי לרוב נעלי ריצה נוטות להתרחב.

שלב 6: המשקל

משקל הגוף שלכם הוא פרמטר שחשוב לקחת בחשבון. הנעליים צריכות לשאת אתכם ולעמוד בלחצים שתפעילו עליהן, ולכן הן צריכות להיות חזקות, עמידות ועשויות באיכות גבוהה.

שלב 7: סוג נעלי הריצה

  • נעלי ריצה ניטרליות – נעליים המתאימות לרצים מנוסים שיש להם שליטה מקסימלית על קצב הריצה. נעלי ריצה כאלה יתאימו להם מאחר שהן בעלות תמיכה מינימלית בכף הרגל.
  • נעלי ריצה יציבה – מדובר בנעליים שתומכות בכף הרגל פנימית וחיצונית, וזאת ע"י שכבה כפולה. מדובר בנעליים אידיאליות בעבור רצים עם קשת נמוכה, משום שמדובר בנעלי ריצה שתורמת ליציבות כף הרגל בזמן הריצה. הן יסייעו לכם לבצע ריצה נכונה ולהימנע מבעיות בריאותיות בהמשך.
  • נעלי ריצה בעלות בקרת תנועה – הדור הבא של נעלי הריצה הן נעליים כבדות יחסית המתאימות לרצים שסבלו בעבר מנקע או פציעות, או לרצים בתנאי שטח.

איך לבחור נעלי ריצה 1

טיפים חשובים לרכישה של נעלי ריצה

  • היעזרו באקססוריז נוספים – אקססוריז נוספים כמו סופגי זיעה, שעון ספורט או בקבוק ספורט יוכלו לסייע לכם להעלות את המוטיבציה וגם לעמוד בריצה באופן האופטימלי ביותר. במקרה כזה, לא משנה אם אתם מתאמנים בריצה אינטנסיבית כרצים וותיקים, או בריצה קלה ללא ניסיון או רצון לצאת למרתון.
  • רכישה דרך חנות מקצועית: העדיפו לבצע את הרכישה דרך חנות מקצועית המתמחה בנעלי ריצה, מתוך מטרה לקבל ליווי אישי ודגשים מטעם מוכרים בעלי ניסיון שידעו לכוון אתכם לעבר הדגם הטוב ביותר בעבורכם. הם גם יסייעו לכם לבצע בדיקת התאמה של הנעליים אותן בחרתם לכף הרגל.
  • עיצוב: בשנים האחרונות ניתן להבחין שהעיצוב של הנעליים מתאים גם לשימוש בספורט וגם כחלק מאאוטפיט אופנתי במיוחד. בחרו בעיצוב שתואם את טעמכם האישי וכזה שבו תוכלו להיעזר לטובת שדרוג לוק לעבודה או אפילו לפגישות עם חברים, אם תרצו בכך.
  • החלפה של נעליים קיימות: ההעדפה היא לבצע החלפה של נעלי ריצה אחת לחצי שנה, מתוך מטרה להימנע משחיקה של כף הרגל והגדלת הסיכוי לפציעה. זאת כמובן בהתאם לתדירות הריצה ועצימות האימון שלכם.

לסיכום

נעלי ריצה איכותיות יספקו לכם לא רק יציבות והפחתת סיכוי לפציעות, אלא גם יאפשרו לשפר את היכולות שלכם. עברו היטב על המדריך, התייעצו עם בעלי מקצוע ורק כך תוכלו להגיע לבחירה הטובה ביותר בעבורכם.