המדריך לבחירת משקפת שחייה

משקפת השחייה היא ציוד חובה לשחיינים, חובבים ומקצוענים. הבחירה במשקפת המתאימה היא חשובה מאוד: היא צריכה להתאים למידות הנכונות, למנוע חדירה של מים, להיות נוחה ולאפשר ראייה צלולה ללא אדים, שריטות או שיבוש בראייה. איך בוחרים את המשקפת המתאימה? ומה ההבדל בין בחירה במשקפות ילדים למשקפות מבוגרים? על כך במאמר הבא.

משקפת שחייה

בחנו את הרצועות

משקפת שחייה צריכה להיות נוחה ויציבה על הפנים. הרצועות צריכות להחזיק את המשקפת על הפנים מבלי להפעיל לחץ באזור העיניים או להשאיר סימנים על העור, אך גם לא להיות משוחררות מדי ולאפשר כניסה של מים. חשוב מאוד שתהיה אפשרות להתאמה אישית של הרצועות לגודל הראש, ולא להסתפק במידה אחידה שאולי לא תתאים לכם.

שתי רצועות טובות מאחת

שתי רצועות לאחיזה על הראש יוודאו שהמשקפות לא יזוזו ויאחזו היטב בראש. כדאי לפרוס את הרצועות, העליונה בחלק העליון של הראש והתחתונה מעט מעל העורף. כך תהיה אחיזה טובה ויציבה.

ציפוי אנטי פוג

ציפוי נגד אדים (המכונה גם אנטי פוג) ימנע הופעה של אדים על גבי המשקפת ויאפשר המשך שחייה רציפה. הדבר חשוב במיוחד עבור שחיינים תחרותיים שלא יכולים לאפשר לעצמם לאבד את שדה הראייה, אבל גם לאנשים שלא מתחרים ורוצים נוחות מרבית. קיים ספריי שאפשר להתיז על המשקפות כדי לקבל את האפקט, אבל עדיף לבחור במשקפת שמצוידת בטכנולוגיה הזו מלכתחילה.

מסנן קרינת UV

הדבר נחוץ בעיקר לשחיינים ששוחים במקומות פתוחים וחשופים לשמש, ועל כן צריכים להגן על העיניים מפני הקרינה. משקפות מבוגרים וגם של ילדים מכילות את הטכנולוגיה הזו, וחשוב לבחור במשקפות שמצוידות בה בהתאם לצורך.

שדה ראייה רחב

משקפת טובה צריכה לאפשר את שדה הראייה הרחב ביותר, ללא עיוותים. משקפת שמצמצמת את שדה הראייה יכולה להפריע לשחיינים להמשיך בשגרת אימונים או בתחרויות, ובמקרים מסוימים שחיינים אפילו יעדיפו משקפות שמסייעות להרחיב את שדה הראייה במהלך השחייה.

מניעת שריטות

ציפוי נגד שריטות ישמור על המשקפות לאורך זמן וימנע בלאי מהיר שלהן. שריטות יכולות לפגוע ביעילות של הציפוי נגד אדים, וגם שימוש בספריי מחדש לא בהכרח יעזור.

טיפים לבחירה של משקפות מבוגרים:

  • הבדילו בין משקפת לאימונים לבין משקפת לתחרויות. אם מדובר במשקפת שחייה לאימונים, אפשר לבחור באחת שמכילה פחות פיצ'רים ותכונות חדישות, שגם הופכות אותה ליקרה יותר. אם מדובר במשקפת לתחרויות, השקיעו במשקפת שתכיל את כל התכונות והטכנולוגיות החדישות שיעזרו לכם להתחרות על הצד הטוב ביותר. לחובבים משקפת אימונים תתאים מאוד.
  • נסו את המשקפת ו-וודאו שנוח לכם. התאימו את הרצועות עד שהמשקפת תשב בדיוק על הראש והפנים שלכם, בלי ללחוץ ובלי להשאיר לכם סימנים. כדאי לוודא שיש איטום סיליקון שמתאים לכם ולא גורם לכם אי נוחות.

טיפים לבחירה של משקפות נוער/ילדים

  • כדאי לבחור במשקפת מחלק אחד ולא משניים. לפעמים משקפות בנויות משני חלקים, וזה יכול לגרום לאי נוחות בזמן השימוש בגלל חלקי פלסטיק נוספים כמו קליפסים.
  • חלק ממשקפות השחייה לילדים מגיעות עם רצועה אחת בלבד, וחלק עם שתיים. משקפת שחייה עם שתי רצועות היא עדיפה, אלא אם משקפת עם רצועה אחת מגיעה עם מנגנון להתאמה אישית של המידה.
  • משקפת נטולת PVC – PVC הוא חומר רעיל שממנו מופק סוג של פלסטיק. כדאי לבחור במשקפות שלא מכילות את החומר, כדי לשמור על הבריאות של הילדים.
  • וודאו שלילדים נוח עם המשקפת, יש משקפות עם איטום סיליקון רך וגשר אף שמתאים את עצמו למבנה הפנים, וזה יבטיח נוחות מרבית ומניעה שללחץ או כאב בזמן השימוש.

סיכום

בחירת המשקפת תעזור לכם לנהל את אימוני השחייה שלכם על הצד הטוב ביותר, ולכן לא כדאי להתפשר בבחירת המשקפת ולבחור במוצר שהכי מתאים לכם. אם תכירו את כל הטיפים והתכונות שיש למשקפות היום, תוכלו לבחור בקלות ובמהירות.

שחיין בבריכה עם משקפת שחייה