שחייה אומנותית

כשמדברים על ענפי ספורט אולי ישר קופץ לכמה מאיתנו לראש תחומים כמו ספורט לחימה, משחקי כדור או מחבט וספורט אתגרי – ולא נחשוב ישר על ענפים המשלבים כוריאוגרפיה והתעמלות אומנותית. ולכן, אנו רוצים להכיר לכם ענף מרהיב מהתחום הזה, שהופך פופולארי יותר ויותר – שחייה אומנותית. בעמוד הזה נסביר בכלל מה זה, נדבר על המאפיינים שלה, על משחקים אולימפיים ועל מה קורה בישראל בתחום.

שחייה אומנותית

מהי שחייה צורנית?

שחייה צורנית, שנקראת גם שחייה אומנותית, היא ענף בספורט המשלב שחייה ומחול במים, אשר נולד במאה ה-19 כספורט לגברים. בשחייה צורנית נדרשים כמה וכמה מיומנויות ויכולות, ובהם דגש על עבודת צוות של הספורטאים, שימת דגש על אסתטיקה, יופי ויצירתיות. זהו ספורט אשר מפתח את היכולות הגופניות והפיזיות של המתאמנים בו וכן את היכולות החברתיות שלהם.

מאפייני השחייה האומנותית

  • מתקיימת בקבוצה – מדובר באחד ענפי הספורט שבהם היכולת של הספורטאים נמדדת כשהם כחלק מקבוצה. כשמדובר בתחרויות מקצועיות או באולימפיאדה המשתתפים הם למעשה עובדים בצוות והם נמדדים לפי התוצאה של כולם יחד.
  • מתבססת על יופי – בניגוד לענפי ספורט ותחומים אחרים, מדובר בענף ספורט המתבסס רבות על עקרונות כמו יופי, אסתטיקה ודיוק רב. זה מה שהופך את התחום לפופולארי משום שהוא מושך אליו קהל מגוון.
  • מתאימה לכולם – אף שבשחייה צורנית באולימפיאדה או בתחרויות יכולות להשתתף נשים בלבד, חשוב לדעת כי מדובר בענף שיכול להתאים לכולם. אפשר למצוא חוגי שחייה אומנותית לילדים וכן שחייה צורנית לגברים, אף שזה נחשב לנפוץ פחות.
  • מגוון ומורכב – שחייה צורנית דורשת ביצוע של תנועות מורכבות בעזרת הידיים או הרגליים, כולל הרמה וזריקה של השחייניות או השחיינים וביצוע תרגילי תנועה משותפים או לחוד, אשר מסונכרנים עם המוזיקה שברקע.

שחייה צורנית באולימפיאדה

שחייה צורנית היא ענף ספורט גם במשחקים האולימפיים, החל משנת 1984 באולימפיאדת לוס אנג'לס. שחייה אומנותית והתעמלות אומנותית הם ענפי הספורט היחידים באולימפיאדה שבהם מתחרות נשים בלבד. חשוב להבחין בין זה לבין קפיצה למים, שגם הוא ספורט אולימפי שיש בו דגש על אקרובטיקה, אך בו נשים וגם גברים רשאים להשתתף.

בשחייה צורנית באולימפיאדה ניתן להשתתף בזוגות (דואט) או בשמיניות. כל קבוצה מבצעת שני תרגילים – תרגיל חובה שבו מוגדרים אלמנטים מוגדרים מראש, ותרגיל רשות שבו המתחרות בוחרות את הכוריאוגרפיה. המטרה בתחרות היא לצבור את הניקוד הגבוה ביותר. יש 10 שופטים בפאנל, כאשר 5 מהם מעניקים ניקוד בין 10-1 על הטכניקה, ו-5 מנקדים על הצד האומנותי. בחישוב הנקודות, מוחקים את הניקוד הגבוה ביותר והנמוך ביותר ומחברים את התוצאות.

כמו בכל התחרויות האולימפיות, גם כאן יש חוקים, ואסור להשתמש במשקפות שחייה ואסור לגעת במכוון בקרקעית הבריכה. כל הפרה גוררת הפחתת שתי נקודות.

אירוע היסטורי מיוחד

אף שבתחרויות אולימפיות, בתחרויות רשמיות אחרות ובאליפויות מדובר בענף המיועד לנשים בלבד, התקיימה תחרות של זוגות מעורבים של נשים וגברים. זה קרה באליפות העולם שנערכה ברוסיה בשנת 2015. לתחרות הזאת נרשמו זוגות מיפן, רוסיה, טורקיה, איטליה, אוקראינה וארצות הברית. המשתתפים מארצות הברית ורוסיה זכו במדליית זהב במדליית כסף, ונבחרת איטליה זכתה ב-2 מדליות ארד.

שחייה צורנית בישראל

זהו ענף ספורט מוכר ומפותח למדי גם בישראל. בארץ תוכלו למצוא שלל חוגים המציעים שחייה צורנית לילדים, וכמובן גם לבוגרים – נשים וגברים. אם עוברים לדבר על שחייה מקצועית יותר, מעניין לדעת שיש גם את נבחרת ישראל בשחייה צורנית המשתתפת בתחרויות בינלאומיות. היא ייצגה את ישראל בכמה וכמה אליפויות עולם, תחרויות ובמשחקים האולימפיים, וגם זכתה במדליית ארד באליפות אירופה (בודפשט 2021) בתרגיל חופשי.

שחייה אומנותית

לסיכום

בין ענפי הספורט האומנותיים, שחייה צורנית היא אחת המעניינות והמרהיבות בעיניי רבים. בין שהענף הזה מעניין אתכם ואתם פשוט אוהבים לצפות בו או שאתם בכלל מתכננים להתחיל להתאמן בתחום הזה – אנחנו מזמינים אתכם לרכוש באתר שלנו ציוד לשחייה וציוד ספורט באופן כללי, מהמותגים המובילים, באיכות הטובה ביותר ובמחירים הנוחים שיש. בהצלחה ושחייה מהנה ויצירתית!