ספורט בגיל ההתבגרות: כך תמנעו פגיעה בהתפתחות

שמירה על יחס אידאלי

על מנת להבין כיצד עוסקים כראוי בספורט בגיל ההתבגרות ראשית ראוי להבין כמה נתונים אודות חשיבות הסידן והעצם - חשוב לדעת שבגיל ההתבגרות הגוף דורש יותר סידן ובתקופה זו התחזקות העצם מושפעת באופן ישיר מהמשקל שמופעל עליה. מסקנה? רבים עשויים להסיק שאין זה נכון לעסוק בפעילות שכוללת התנגדות של משקל הגוף, אך מדובר בטעות. מדוע? כיוון שאימון גופני מניע את העצמות להתחזק ולהעלות את מסת השריר, וכל זאת בכדי לשמר יחס אידאלי בין העצמות למסת השריר, ואם נדייק בדברים - נציין שפעילות גופנית בהחלט יכולה לתרום לחיזוק העצמות ולהטיב את איכות הצפיפות שלהן, אך על מנת להשיג זאת חובה להתאים את אופי הפעילות הן לגיל, הן למצב הבריאותי והן למין. 

כלי עזר

לצד התאמה של סוג הפעילות, נציין שקיימים נדבכים נוספים שמצריכים תשומת לב מלאה. מה למשל? ובכן ראשית חשוב להשקיע בהתאמה נבונה של נעלי ספורט - כאלו שיציעו תמיכה מרבית בקשת, שיבלמו זעזועים, שמתאימות כראוי לכף הרגל ושמחזיקות אותה היטב, שמותאמות לפעילות הספורטיבית וכדומה. נוסף לכך, יש להקפיד על תזונה משלימה - משמע בתקופת ההתבגרות דיאטה שמוגבלת בקלוריות עשויה להחסיר מהגוף סידן, עובדה שפוגעת בחיזוק העצמות ובמאזן ההורמונלי.

חשיבות התנהלות מושכלת

בגיל ההתבגרות קצב הצמיחה נחשב יחסית מהיר ועל כן חשוב לעבוד בתבניות שמשמרות תנועה פונקציונלית, וכיוון שלא כל אחד מבין במה מדובר, רצוי שמאמן מוסמך יפקח על סך הפרמטרים, כולל יציבה נכונה, בחירה של תרגילים ותדירות האימונים. כך למשל טרמפולינה עשויה להיות מאוד יעילה עבור חיזוק גופו של מתבגר, אך יש להבין כיצד משתמשים בה נכון, אלו תרגילים מתאימים, כמה זמן להשקיע בהם, כיצד מקפידים על נהלי בטיחות וכדומה.

ערך מוסף

ראוי לחדד שאין זה רק בריא להתאמן בתקופת ההתבגרות ואין זה רק תומך בתהליכי הצמיחה (כמובן כל עוד לא מגזימים), אלא בין היתר קיים ערך מוסף. בתקופת ההתבגרות רבים נוטים לחפש חיבור עצמי, ליצור קשרים חברתיים ולפתח תחושת מסוגלות, ופה עיסוק ספורטיבי מעניק מענה מלא. הוא גם מרחיק את הנוער מהמסך, גם גורם לו להעריך את עצמו (במיוחד כשעומדים ביעדים), גם תורם רבות לתחושת הביטחון והדימוי העצמי ואף פעילות ספורטיבית עשויה להוות דלת עבור יצירת קשרים חברתיים.

פעילות חשובה וחשוב כיצד

מהי השורה התחתונה? עיסוק בספורט בגיל ההתבגרות לא רק שאינו מסוכן, אלא עשוי לתרום לתהליך הגדילה - תומך בבניית העצמות ומטיב את איכות צפיפות העצם. עם זאת, כמובן שיש להימנע מעיסוק ספורטיבי אינטנסיבי חסר תמיכה מקצועית. כמו כן, כיום גם לקטינים שמתחת לגיל 14 מותר להירשם למכון הכושר, ומי שנרשם מחויב לעבור בדיקות רפואיות שנתיות, כך שבין היתר קיים מעקב מסודר - ניתן להיות רגועים.