אירובי לילדים: מדוע זה כל כך חשוב?

עם עליית המודעות לאורח חיים בריא, הורים רבים מקפידים שילדיהם יבצעו פעילות גופנית בתדירות גבוהה. לפעילות ספורטיבית בגיל צעיר יש מגוון רחב של יתרונות, בין היתר מניעת השמנה בקרב ילדים, שיפור יכולות מוטוריות וסיבולת לב ריאה. במאמר שלפניכם נתרכז באימוני אירובי, ולו בשל חשיבותם הרבה.

בשנים האחרונות נדמה שמגמת ההשמנה בקרב ילדים הולכת וגדלה, וכדי לטפל בבעיה, יש צורך בהתערבות של ההורים, כשבין היתר יש לוודא שהילדים אוכלים באופן מסודר ובריא וכמובן מבצעים פעילות גופנית. נכון, בבתי הספר יש שיעורי חינוך גופני, בהם הילדים מבצעים פעילות פיזית לפחות פעמיים בשבוע. עם זאת – זה לא מספיק.

אז מה עושים?

ביצוע פעילות גופנית, בדגש על פעילות אירובית שמובילה להזעה, הוא ללא ספק חיוני וחשוב, זאת בשל העובדה שהפעילות מאפשרת לילדים להוציא אנרגיות, לשפר את קצב חילוף החומרים, לשמור על משקל תקין ועוד. פעילות אירובית, המשפרת סיבולת לב ריאה, תורמת לטווח הארוך, ומפחיתה את הסיכונים העתידיים לחלות במחלות כמו סוכרת, מחלות לב, יתר לחץ דם וכו'.

פה נעצור לציין שפעילות אירובית מומלצת לכל גיל, ולא רק לילדים, כך שבהחלט ניתן לעודד את הילדים לעסוק בספורט תוך אימונים משותפים להורה ולילד (שאגב, מאוד מסייעים לגיבוש בין הורים וילדים), כמו כן, אין צורך ברכישת ציוד ספורט רב, אלא בכמה פריטים בודדים שמאפשרים את התקיימותה של הפעילות (למשל, חבל קפיצה, משקפת שחייה וכו').

פעילויות אירוביות מומלצות

שחייה – בין שלל הפעילויות האירוביות הקיימות, כדאי לקחת בחשבון אימוני שחייה, שכן מלבד היתרונות המוטוריים שבפעילות, השחייה תורמת לשיפור היכולות הקוגניטיביות, ולו בשל העובדה שכדי לשחות יש להפעיל את שני צדי הגוף ולהפעיל את יכולות הקואורדינציה. יתרה מזאת, האימונים תורמים ליציבה ומחזקים את הגוף באופן ניכר.

רכיבה על אופניים – פעילות נוספת שמומלצת לילדים (ולמבוגרים), היא רכיבה על אופניים, שמאפשרת לרוכב להפעיל כמה קבוצות שרירים ולחזק את הגוף. את הפעילות ניתן לבצע באמצעות אופני כושר סטטיים (לרבות שיעורי ספינינג) או באמצעות אופניים קלאסיים, שיאפשרו לכם לרכוב בשטחים פתוחים ומסלולים ייעודיים.

ריצה – אחת הפעילויות האירוביות הפופולאריות ביותר היא הריצה, שכן אינה תלויה במנוי לחדר הכושר או בעזרים ייחודיים (מלבד בגדי ספורט ונעלי ריצה כמובן). כדי לבצע את הפעילות, יש לאתר מסלול ריצה הסמוך לאזור מגוריכם, ולבנות תכנית ריצה ייעודית המתאימה לגילו, מאפייניו הפיזיים ויכולותיו של הילד (מומלץ ורצוי להתייעץ עם מאמן כושר בטרם תחילת הפעילות). כמו כן, שימו לב שריצה היא פעילות שעשויה להעמיס על הגוף והמפרקים, ומוטב לתכנן תכנית מותאמת אישית לכל ילד באופן מקצועי.

קפיצה בחבל/בטרמפולינה – פעילות נוספת שניתן לבצע עם הילדים, ואפילו בחצר הביתית היא קפיצה בחבל או בטרמפולינה. קפיצה בחבל מאפשרת להניע את כל שרירי הגוף, שהרי יש להיעזר גם בידיים וגם ברגליים על מנת לקפוץ. עוד נציין כי קפיצה בטרמפולינה מחזקת את השרירים ואף מאפשרת לשמור על גמישות והרחבת טווחי התנועה.

להיערך לאימונים באופן מושכל

חשוב להקפיד על אורח חיים בריא עם תחילת האימונים, החל מתזונה נכונה לפני ואחרי האימון, דרך ביצוע חימום לשרירים ועד לתרגילי גמישות בתום האימון. יתרה מזאת, יש להתייעץ עם מאמן כושר, לפחות בהתחלה, ולו כדי שהילד יוכל ללמוד את הטכניקות הנכונות לביצוע התרגילים והאימונים, מה שיסייע להימנע מפציעות בהמשך.

בשונה ממבוגרים, ילדים מתאוששים מאימון הרבה יותר מהר, ואם לא די בכך הם בעלי פוטנציאל גבוה לשפר את הכושר הגופני שלהם. עם זאת חשוב לציין שמאגרי הגליקוגן נמוכים יותר בקרב ילדים מאשר בקרב מבוגרים, מה שמקשה על ביצועיהם במהלך אימונים שבמרכזם הסיבולת מאומצת. מה הפתרון? ובכן, במידה ומדובר על אימוני ריצה או אימוני אופניים, הרי שיש לבצע אימונים למרחקים קצרים.

חשוב לומר שמדובר בתהליך מאתגר, ולו כי ילדים אינם ששים לבצע פעילות גופנית על דעת עצמם, ועל כן יש להניע אותם לכך. מלבד זאת, חשוב להיות עם אצבע על הדופק בכל התהליך, על מנת לוודא שהילדים מתמידים בביצוע הפעילות ושומרים על הישגיהם ועל היכולות שרכשו. נוסף לכל אלה, טוב לדעת שאימונים ספורטיביים מסייעים להעלאת הביטחון העצמי בקרב ילדים, ותורמים להתפתחותם ברבדים שונים. מכאן, בהחלט ניתן לומר כי פעילות גופנית אירובית היא חיונית וחשובה עוד מגילאים צעירים. מה הלאה? לרכוש ציוד ספורט חיוני, לבנות תכנית אימונים ממוקדת ולפצוח בתהליך. בהצלחה.