טעויות נפוצות של מתאמנים מתחילים

לא משקיעים בתזונה נכונה

אין ספק שאימוני כושר יעניקו לכם לא מעט ערך, אבל כדי שהאימונים יהיו אפקטיביים, ויסייעו לבנות את השריר – חשוב להקפיד על תזונה נכונה ומאוזנת. כמו כן, שימו דגש על ארוחות לפני ואחרי אימון, מאחר ויש להן חשיבות מכרעת ביעילות האימונים ובהגעה לתוצאות.

הציוד לא תואם לסוג האימון

יש לא מעט סוגים שונים של אימונים, בין אם מדובר בהליכה, ריצה, ריקוד או אפילו אימוני כוח, כשחשוב להתאים את הציוד לאימון הרלוונטי. כך למשל, נעליים שמתאימות לריקוד, לא יתאימו לאימון ריצה. יש להתאים את סוג הנעל לסוג האימון, מאחר ולכל נעל יש פרמטרים וסגולות משלה. כמו כן, וודאו שציוד הספורט שברשותכם תואם לתרגילי האימון, למשל, בצעו תרגילי כוח עם משקולות במשקל שנכון ומתאים לרמת הקושי שלכם, לסוג האימון ולתרגיל עצמו.

טכניקה לא מדויקת

ביצוע תרגילי כושר מצריך הבנה של תהליך האימון, לרבות יציבה נכונה וביצוע תרגיל באופן המדויק. מתאמנים שאינם מקפידים על טכניקה נכונה עלולים לבצע את התרגיל באופן שגוי, ואף להיפצע.

מוותרים על מנוחה חיונית

נכון, כשיש מוטיבציה להתאמן, הרצון והצורך לאימונים גובר, אבל יחד עם זה חשוב להעניק לגוף את המנוחה לה הוא זקוק, ולהתאמן באופן הדרגתי. השרירים שלנו חייבים להתאושש אחרי אימונים, על מנת שנוכל לבנות מסת שריר ולאפשר לגוף להתעשת. היעדר מנוחה עלול להוביל לירידה בביצועים ולפציעות ספורט.

לא מקדישים זמן למתיחות

בתחילת אימון ובסופו, חשוב להקפיד על ביצוע תרגילי מתיחות ייעודיים על מנת לייעל את האימון (להרחיב את טווח התנועה) ולהימנע מכאבים או פציעות שונות. למרות שתרגילי מתיחות מהווים אלמנט משמעותי באימוני כושר, יש לא מעט מתאמנים שבוחרים לוותר עליהם – מה שעלול להזיק למתאמן לטווח הארוך. נוסף לכך, חשוב לבצע תרגילי גמישות, המסייעים להאריך את השריר (שמתקצר במהלך אימונים מסוימים), זאת על מנת שחלוקת העומס על השריר במהלך האימונים תהיה מאוזנת.

עצימות האימון אינה מתאימה לכם

חשוב להתאים את עצימות האימון (נמוכה או גבוהה) ליכולות הפיזיות שלכם, כדי שתוכלו לבצע אימון יעיל ואפקטיבי. רמת הקושי של האימון כוללת בין היתר את כמות החזרות של כל תרגיל, המשקל, משך האימון וכו'

מה כן לעשות?

לפני הכול, גשו לרופא משפחה על מנת לבצע בדיקת מאמץ, ולהעריך את רמת הכשירות שלכם לאימון. הבדיקות הללו יאפשרו לכם להבין מהי רמת הקושי המומלצת בעבורכם וכיצד תוכלו להתקדם בתהליך באופן נכון. שנית, כדאי להתייעץ עם מאמן כושר מקצועי, על מנת שיבנה בעבורכם תכנית אימונים מותאמת אישית, שהולמת את היכולות הפיזיות שלכם. התכנית תכלול את שיטות האימון האידיאליות בעבורכם, ותאפשר לכם להתאמן באופן מבוקר ובריא. כמו כן, רצוי להתייעץ עם דיאטן או תזונאי על מנת לבנות תפריט תזונה התואם לסדר היום שלכם.

 

יש לא מעט טעויות נפוצות בקרב מתאמנים חדשים, ואפילו בקרב מתאמנים ותיקים. חשוב לשים לב לטעויות הללו, ולנסות להימנע מהן ככל הניתן על מנת לבצע אימון אפקטיבי ולהפיק ממנו את המיטב. בהצלחה!