על הדור הדיגיטלי ופעילות גופנית

בני נוער שנולדו בין השנים 2000 -2012, נולדו לתוך עולם מתקדם וטכנולוגי, בו הסמארטפון הפך לחלק בלתי נפרד מהתנהלותם היום יומית, ומכאן, אינם מכירים חיים נטולי אינטרנט. הרשת תופסת חלק ניכר מחייהם של הילדים הדיגיטליים, ולצד היתרונות הטמונים בטכנולוגיה, יש גם לא מעט חסרונות.

במאמר שלפניכם נדבר על השפעותיו של הסמארטפון על ילדים ובני נוער, ועל הקשר לביצוע פעילות גופנית. שנתחיל?

הטכנולוגיה – פנים רבות לה

פעילות מוגברת ברשתות החברתיות משחררת דופמין, שהוא אותו החומר המאפיין התמכרויות שונות, לרבות עישון. הסיפוק הוא אמנם מיידי, אבל לאחר מכן חלה ירידה, והצורך להיכנס שוב אל הרשתות החברתיות עולה. בשל כך, בני הנוער כמעט ואינם נפגשים עם חברים, ורבים מדווחים על כך שהם מרגישים דחויים ולא פעילים מבחינה חברתית. מלבד זאת, שימוש תדיר בטלפון החכם משפיע באופן ניכר על איכות השינה, כמו גם על שעות השינה, וליתר דיוק, רוב בני הנוער ישנים פחות מ7 שעות בלילה, שכן היעדר שעות שינה משפיע על התפתחותם, ולו בשל העובדה שבמהלך שינה עמוקה מופרש הורמון גדילה חיוני.

מה הפתרון? פעילות גופנית!

אורח חיים בריא הפך בשנים האחרונות לאחד התחומים המדוברים ביותר, כשבין היתר לא מעט הורים מקפידים לשלב פעילות גופנית בלוח הזמנים של ילדיהם. כאמור, הטלפון החכם עשוי לגרום להיעדר יצירת קשרים חברתיים, כמו גם הרגשה של דחייה, כשהפעילות הגופנית, ובייחוד פעילות קבוצתית, עשויה להוות פתרון נהדר לכך.

חוגי ספורט שונים הכוללים בתוכם דינמיקה קבוצתית יהיו מצוינים בעבור ילדים, לא רק כדי לפתח מיומנויות חברתיות, אלא גם כדי להתנתק מהסמארטפונים, ולו לשעה. מלבד זאת, מי שאינו חובב חוגים מושבע, עדיין יוכל לעסוק בפעילות חברתית הטומנת בחובה דינמיקה קבוצתית, זאת הודות למשחקי הכדור השונים. ניתן לרכוש מתקני סל ושערי כדורגל לשימוש ביתי, מה שיגרום לילדים להזמין אליהם חברים ולארגן טורניר, שהרי כדי לשחק כדורגל או כדורסל, יש צורך בקבוצה, גם אם היא מונה 2 שחקנים.

מלבד זאת, ניתן להעניק לילדים אפשרויות נוספות לביצוע פעילות גופנית, אם זה באמצעות מתקני ספורט לחצר, לרבות טרמפולינה, ואם באמצעות אימוני כושר ביתיים או פעילות בפארקים שכונתיים.

כפי שצוין מעלה, הסמארטפון פוגע בשעות השינה של הילדים ובאיכות השינה, ובכך גם פוגע בהפרשת הורמון הגדילה המופרש במהלך השינה, ולכן טוב לדעת שגם במהלך פעילות גופנית, ישנה הפרשה מוגברת של הורמון הגדילה. עוד כדאי לדעת, שאיכות השינה של ילדים ונערים שמבצעים פעילות גופנית, איכותית יותר מאיכות השינה של אלה שלא, ומכאן אין ספק שביצוע פעילות גופנית תורמת לילדים באופן ניכר והיא אף עשויה לאזן את השפעת הטלפון החכם בנושא.

מפגשים חברתיים

נכון, זה לא תמיד פשוט ליזום מפגשים חברתיים בעבור הילדים, אך יחד עם זה, טוב לדעת שהדור הדיגיטלי מתחבר לקורקינטים, אופניים ורולרבליידס, כך שניתן להיעזר בכלים הללו כדי לגרום לילדים להשאיר את הטלפון החכם בכיס, וליהנות מפעילות חברתית וחווייתית.

 

לסיכום,

למרות שלמכשיר הטלפון הנייד יש לא מעט חסרונות שפוגעים בהתנהלות התקינה של הילדים, טוב לדעת שביצוע פעילות גופנית תורמת להם באופן ניכר, בין אם מדובר במיומנויות חברתיות, שמירה על אורח חיים בריא או הקפדה על שינה איכותית.