פעילות גופנית - חלק 1

הכל עניין של מה עושים ולא של איפה

בין אם אתם "חיות בית" או בין אם אתם חובבי טבע מושבעים – את הפעילות, אל תזניחו. ספורט, מסתבר, אפשר לעשות גם בין כתליה של דירת חדר, ולהבדיל – על פסגת הר נידח ומושלג – הכל עניין של מה עושים ולא של איפה.

"פחות משנה סוג או מקום האימון, פעילות גופנית היא ברכה לגוף ולנפש", מאשרת את הדברים הדס גוברין, בעליה של רשת מכוני "פיזיקל" העוסקת באימונים פונקציונאליים המשלבים כוח ויציבה. "לפני שאנו מתחילים הכי חשוב שנגדיר מטרות, נדע מה אנו רוצים להשיג מהאימון ונזכור כי על מנת שפעילות גופנית תהיה באמת אפקטיבית, צריך זמן, סבלנות והכי חשוב, שנתמיד בה לאורך זמן".

בבית או בחוץ

פעילות גופנית נכונה וקבועה אפשר בהחלט לבצע בין כותלי הבית ומחוצה לו. נכון, קיימים לא מעט הבדלים בין ריצה בפארק לבין הליכה בסלון, אך הם אינם אמורים לפגום במהות האימון וביעילותו, "פעילות גופנית הנעשית בבית באופן אינדיבידואלי אינה יעילה פחות מגופנית 'ממוסדת'. את מרבית מטרות האימון ניתן להשיג גם בבית וגם בחוץ", מציין אסף שדה, מאמן כושר גופני ואתלטיקה. "במילים אחרות, לו היו לכם עד כה תירוצים למה לא לזוז מהספה, ראו אותם כמבוטלים".

"כשאנו יוצאים החוצה אנו נושמים אוויר צח, זוכים להפוגה מהבית, מהילדים, מהסירים, ונהנים מזמן איכות של שקט ופרטיות. בנוסף לכך, יציאה מהבית מקטינה משמעותית את הסיכויים 'להתפזר' ו'להשאב' למילוי מטלות שונות כמו קיפול כביסה או שטיפת הכלים. לעומת זאת, אימון בבית זמין ונוח ומאפשר לדחוס שעת כושר בכל עת, שהרי אין צורך בהתארגנות והיערכות מיוחדת", מסבירה לאה מלמד, מנהלת הפרויקט הלאומי לקידום נשים בספורט. "לא פעם העובדה שנחסכה מאיתנו הטרחה המלווה ביציאה נוספת מהבית מקלה על ביצוע הפעילות הגופנית".

ביתנו האינטימי והשקט, אמנם חוסך מאיתנו בילוי, לעיתים בעל כורחנו, בחברת זרים או ממבוכה אפשרית הטמונה באימון בסביבה רועשת, אולם אימון המוני עשוי לדרבן ולהמריץ אותנו לשיפור ההישגים. "אנשים רבים זקוקים להנעה חיצונית בדמות מאמן או חבר למשחק ספורטיבי על מנת להתאמץ ולהשתפר", אומר אסף שדה. "יש גם לתת את הדעת לכך שהרשמה לפעילות מאורגנת, ולא דווקא בחדר כושר, מלווה בדרך כלל בתוכנית אימונים מסודרת המבוססת על גיל, משקל, יעד אימון ואחוזי שומן ומבטיחה בקרה קבועה על ההתקדמות האישית ועל קצב האימונים. העובדה שאנחנו מתעמלים במקום מסודר, גם מחייבת משום שמדובר במשהו ששילמנו עליו דמי מנוי (גם אם מדובר בקבוצת רוכבי אופניים או בקבוצת הליכה או ריצה), כיוון שקבענו שעת אימון עם מאמן פרטי או עם קבוצה, ובעיקר, מחייבת אותנו לדייק יותר בביצוע התרגילים כי עם עוד אנשים, אנחנו פחות מוותרים לעצמנו ופחות 'מזייפים'. בבית, אם קשה לנו, אנחנו עלולים לוותר מהר מדי ולהקל על עצמנו".

ומה לגבי הגיוון?

אנשים רבים טועים לחשוב שהבית אינו מאפשר גיוון ספורטיבי, שאימון בבית מוגבל ונידון להיות משעמם ושגרתי מתוך ההנחה שמגוון האפשרויות מצומצם. אך מסתבר שהנחה זו רחוקה מהאמת. "אני ממליצה לאנשים המחליטים להתאמן בבית לארגן לעצמם פינה מסודרת, מעין פינה מיוחדת או חדר כושר קטן המורכב מאביזרים בסיסיים שאינם תופסים מקום רב ולא מלווים בהוצאות כספיות כבדות. כשיש פינה כזו וכשרואים את הכול מסודר יפה, זה משפיע פסיכולוגית ומחייב אותנו יותר וכן כל עניין האימון הופך למהנה ולמזמין הרבה יותר", מסבירה הדס גוברין.