איך שחייה משפיעה על גופנו?

יתרונות קוגניטיביים ונפשיים

לפני שניגע במכלול היתרונות הפיזיים שיש לאימוני השחייה, מוטב לציין שיש לא מעט יתרונות קוגניטיביים. שחייה מצריכה מהמתאמן להישאר מרוכז לכל אורך האימון, מה שמהווה אימון קוגניטיבי מצוין למוח. התנועות שמלוות את אימוני השחייה, הן חלק משמעותי מאוד עבור המתאמנים, כשבמחקרים נוירולוגיים שונים נטען כי מדובר בפעילות שתורמת לחדות מחשבה, מה שעשוי להפחית את הסיכויים לחלות באלצהיימר, מחלה שתוקפת לא מעט אנשים מבוגרים. מלבד זאת, פעילות ספורטיבית באשר היא, לרבות שחייה, משחררת אנדורפינים, מה שמוביל לרוגע נפשי והפחתת מתחים.

יתרונות פיזיים

אימוני שחייה מהווים סוג אימונים פופולארי במיוחד ולא בכדי. כיום, הורים רושמים את ילדיהם לחוגי שחייה עוד בהיותם פעוטות. באמצעות שחייה ניתן לשפר את היכולות המוטוריות ולשמור על כושר גופני גבוה. משום שהשחייה מתבצעת בתוך המים, היא מקנה לגוף את היכולת לזוז בטווחי תנועה הרבה יותר גדולים, מה שמשפר את גמישות הגוף. כמו כן, השחייה מאפשרת למתאמנים להפעיל את השרירים באופן משמעותי יותר מענפי ספורט אחרים, כשהיא עשויה להתאים לאנשים שסובלים מבעיות מפרקים או בעיות גב, ולו בשל העובדה שבאמצעות השחייה ניתן לבצע פעילות גופנית מבלי להעמיס על המפרקים. מכאן, בהחלט ניתן לומר ששחייה עשויה להיות יעילה בין היתר גם עבור אנשים מבוגרים. יתרה מזאת, השחייה תורמת באופן ניכר לשיפור היציבה, והיא עשויה לחטב את הגוף, מה שתורם לחיזוק דימוי הגוף והביטחון העצמי.

במהלך השחייה הגוף משחרר רעלנים, אך מעבר לכך, טוב לדעת שעיסוק בספורט באופן כללי תורם לניקוי רעלים מהגוף. אם לא די בכך, האימונים הללו תורמים לשיפור מערכת הנשימה, לייעול סיבולת לב-ריאה ולשמירה על משקל תקין.

בניית אימונים מושכלת

אין ספק שהשחייה מעניקה לגוף יתרונות רבים, ועל כן מדובר בפעילות מומלצת וחיונית. יחד עם זה, חשוב לציין שיש מגוון רחב של טכניקות שחייה, ומי שמעוניין לבצע אימונים יעילים וממוקדים, מוטב שיתייעץ עם מאמן שחייה מקצועי (אין תחליף לייעוץ והכוונה נכונים ומותאמים אישית), או אפילו יצטרף לאימונים מקצועיים וקורסי שחייה שונים. תוכלו ללמוד את מכלול הטכניקות השונות וסגנונות השחייה, ולבנות לעצמכם אימונים בעצימות שונה, ואימונים שמשלבים שלל סגנונות שחייה (באופן כללי מומלץ לגוון בטכניקות השחייה השונות).

זכרו שיש לבצע חימום בתחילת כל אימון, ולו כדי להימנע מעומס מיידי על הגוף. כמו כן, רצוי להקפיד על כמות אימונים קבועה מידי שבוע, רק שימו לב שלא מומלץ להתאמן יותר מ6 אימונים שבועיים, וזאת משום שהגוף זקוק למנוחה והתאוששות. עוד חשוב לציין שכדאי לשלב סוג אימון נוסף, לצד אימוני השחייה, כמו פילאטיס או אפילו TRX, כך תוכלו לחזק את הגוף והשרירים – דבר שיסייע לכם באופן ניכר וישפיע על ביצועיכם.

טיפ: בררו על קבוצות שחייה באזור מגוריכם, ייתכן ותוכלו להצטרף לקבוצת שחייה מקומית וליהנות מאימונים מקצועיים והיכרות עם אנשים חדשים.

 

לסיכום, בהחלט ניתן לומר שמדובר בענף ספורט בעל יתרונות רבים ומגוונים, ובשל היותו עשיר במעלות, הוא מתאים כמעט לכל אדם, החל מפעוטות ועד לאנשים מבוגרים. שחייה מהנה!