מוזיקה לאימון: ככה תשפרו את הביצועים שלכם

מוזיקה היא גורם מעצים בעבור כל ספורטאי בשל היכולת להגביר את מצב הרוח כמו גם להקדיש את תשומת הלב לאימון עצמו, במקום הסחות דעות. לכן – מוזיקה לאימון יכולה לסייע שיפור המוטיבציה ובסופו של דבר שיפור הביצועים. אז איזו מוזיקה לאימון כדאי לשמוע? והאם היא באמת יכולה לעזור לכם?

איך מוזיקה באימון יכולה לשפר לכם את הביצועים?

מחקרים רבים שנערכו בתחום הראו כי גלי המוח פועלים בעקבות הקצב של המוזיקה, ולכן כאשר אתם מאזינים למוזיקה בזמן פעילות אירובית או אימון כושר, מוזיקה מהירה יכולה להועיל מאוד לצורך העלאת דופק. זאת ועוד, מחקרים מצאו כי בסמוך לפזמון ישנה פעילות מוחית מוגברת שגורמת להפרשה של הורמון הדופמין, שיוצר תחושה של הצלחה ותגמול המשפיעים על הביצועים במהלך האימון.

במילים אחרות – למוזיקה יש את היכולת להניע אתכם לעבוד בקצב מהיר, תעלה לכם את מצב הרוח ואת המוטיבציה, ותסייע לכם להגיע להישגים בעיקר כי אתם ב"מוד" הנכון לאימון גופני. אם למשל אתם מרימים משקולות, מוזיקה בקצב איטי שמתאים לקצב הרמת המשקולות יכול לסייע לכם לעמוד באימון הקשה, ואם אתם מבצעים ריצה קלה – מוזיקה בקצב הריצה המתאים לכם יכולה לסייע משמעותית לשיפור מהירות הריצה שלכם. הכל תלוי באופי האימון וגם בטעם שלכם.

זה משנה איך שומעים את המוזיקה?

יש אנשים שמאזינים למוזיקה באימון באמצעות אוזניות, וזה עוזר להם להיכנס ל"עולם הפרטי" שלהם – שבו הם מנותקים מהסחות דעת וממוקדים במטרה באופן מוחלט. לעומתם, יש אנשים שמעדיפים להאזין למוזיקה ברמקולים ולהפוך את אזור ההתעמלות למועדון הפרטי שלהם, וגם זו דרך מעולה לנהל את האימון ולהרגיש מצוין.

מהו אורך הפלייליסט האופטימלי לאימון כושר?

מוזיקה לאימון היא מוזיקה שצריכה להתאים קודם כל לאופי של האימון, ועל כן האורך של הפלייליסט צריך להיות זהה לאורך האימון. בכך, תוכלו להימנע מהתעסקות מיותרת שתגזול זמן יקר מהאימון שלכם.

איפה אפשר למצוא פלייליסטים שווים?

אם בעבר הגישה למאגרי מוזיקה נרחבים הייתה מוגבלת למדי, כיום באמצעות פלטפורמות כמו ספוטייפי ניתן להאזין בקלות ובמהירות למגוון רחב של סטים לכל סוג של אימון – החל מאימון יוגה ועד ריצה קלה. נוסף לכך, בפלטפורמות כמו יוטיוב ניתן להאזין ישירות לסטים של מיטב הדייג'ים בארץ ובעולם, בהתאם לסוג האימון שלכם – בדקו בחיפוש קטגוריה של מוזיקה לאירובי, מוזיקה לאימון כושר, מוזיקה ספורט או מוזיקה לאימון יוגה ובהתאם לכך תוכלו ליצור את הפלייליסט המושלם.

אופציה נוספת היא להאזין לרדיו. תחנות הרדיו מציעות פלייליסט מוכן של שירים המיועדים לפעילות ספורטיבית, כמו הפלייליסט של שדרנית הרדיו המובילה דלית רצ'סטר. שימו לב כי מדובר בדרך מצוינת לא רק לגוון את האימונים שלכם, אלא גם להיפתח לסגנונות מוזיקליים שונים.

טיפים לאימון מוצלח

  • הכינו את הציוד מראש - מומלץ להתכונן מראש ולהכין לעצמכם את הציוד, הכולל בין היתר את הפלייליסט הרצוי בהתאם לסגנון המוזיקלי האהוב עליכם.
  • בחרו במוזיקה אופטימית - הקפידו לבחור במוזיקה עם מילים חיוביות שיכולות לחזק את המוטיבציה שלכם ואף ליצור תחושה של הנאה וכיף.
  • הכינו ציוד ספורט מתאים – הצטיידו מראש בבקבוק מים ובבגדים לאימון כך שתוכלו לצאת מיד לאחר העבודה או בסיום פגישה.
  • הניחו בצד את הסמארטפון - בזמן האימון העדיפו שלא להשתמש במכשיר הנייד ולהניח אותו בתוך תיק האימון או באמצעות רצועה המחוברת ליד.

סיכום

אם אתם מחפשים טכניקות שבמסגרתן תוכלו לרוץ מהר יותר או ליצור מערך אימונים אפקטיבי, ניתן ואף רצוי לשלב את המוזיקה באימונים שלכם. למוזיקה יש יכולת אמיתית לדרבן אתכם, לכן כדאי לבחור בפלייליסט נחמד שיעזור לכם להעביר את האימון בכיף – ואפילו ביעילות.