מה ההבדל בין פילאטיס לפילאטיס מכשירים?

פילאטיס היא שיטת אימון שהומצאה בתחילת המאה ה-20 על ידי ג'וזף פילאטיס שהיה מומחה לפיזיולוגיה של התנועה. פילאטיס הפכה לתופעה עולמית והיום היא נחשבת לאחד הסגנונות הפופולריים ביותר לאימוני כושר. קיימות שתי גישות מרכזיות לאימוני הפילאטיס, אימון על מזרן או אימון מכשירים. שתי השיטות מתמקדות בעבודה על שרירי הליבה, הגברת הגמישות ושיפור שיווי המשקל והיציבה. במאמר זה נדבר על שיטות הפילאטיס השונות, מהם ההבדלים ביניהן, וכיצד אפשר לשלב בין השתיים לאימון מיטבי.

 

מה זה בכלל פילאטיס מכשירים?

פילאטיס מכשירים משלב לתרגילי ליבה קלאסיים, שימוש במגוון מכשירים כגון רפורמר, Cadillac, וי אינפיניטי, לונג בוקס, מתלים ועוד. המכשירים בנויים כך שהם מאתגרים את הגוף תוך שימוש במשקל גוף, התנגדות ומשקולות קלות. ביצוע התרגילים על המכשירים מחייב שמירה על שיווי משקל דינמי תוך הפעלת קבוצות שרירים ספציפיות, מה שמוסיף נדבך של אתגר מנטלי וגופני לאימון. התנועות והמתיחות המבוצעות מחזקות היטב את כל שרשרת השרירים של ליבת הגוף, משפרות שיווי משקל ומקנות יציבה נכונה.

 

מה ההבדל בין פילאטיס מזרן לפילאטיס מכשירים?

פילאטיס מזרן, כפי שמרמז השם, מתבצע ללא מכשירים תוך שימוש במשקל הגוף כהתנגדות עיקרית. מדובר בביצוע סדרות של תרגילי ליבה בשילוב מתיחות ותרגילי שיווי משקל הכול כששוכבים, יושבים או עומדים על המזרן. לעומת זאת, פילאטיס מכשירים מוסיף התנגדות חיצונית באמצעות מוצרים לפילאטיס כמו משקולות, גליל פילאטיס או טבעת פילאטיס והמתח במכשירים עצמם. כתוצאה מכך האימון הופך לאינטנסיבי ולמאתגר יותר מבחינה פיזית. נוסף לכך, השימוש במגוון מכשירים מאפשר גיוון רב יותר בתנועות וכך עבודה ממוקדת על שרירים ספציפיים. שתי הגישות יעילות מאוד לחיזוק שרירי הליבה ושיפור היציבה, אולם קיימים מספר הבדלים משמעותיים ביניהן:

 • לעומת פילאטיס מכשירים, אימון פילאטיס מזרן פועל בצורה כוללנית יותר לחיזוק כלל שרשרת השרירים של הליבה, בדגש על גמישות וטווחי תנועה. פילאטיס מכשירים מאפשר עבודה ספציפית וממוקדת יותר על קבוצות שרירים בודדות.
 • פילאטיס מזרן דורש שליטה מלאה בגוף ויכולת ביצוע נכונה של התנועות ללא עזרים חיצוניים מלבד מזרני אימון. פילאטיס מכשירים יכול להתאים גם למתחילים יותר הודות לתמיכה וההנחיה של המכשירים.
 • פילאטיס מכשירים אינטנסיבי ומאתגר יותר מבחינה פיזית ודורש כוח וסיבולת, בעוד פילאטיס מזרן רגוע ומתון יותר.

 

ממה כדאי להתחיל?

בשביל מתחילים באימוני פילאטיס מתחילים מומלץ להתחיל דווקא פילאטיס מזרן לפני המעבר למכשירים. הסיבות העיקריות לכך הן:

 • פילאטיס מזרן מאפשר ללמוד היטב את הטכניקה הבסיסית של תרגילי הליבה ללא הסחות דעת. הדגש הוא על שליטה בגוף ולא על התמודדות עם מכשירים.
 • חשוב מאוד לחזק היטב את שרירי ליבת הגוף ולשפר יציבה לפני הוספת עומסים חיצוניים. פציעות שכיחות כתוצאה משימוש מוקדם מדי במכשירים.
 • פילאטיס מזרן יעיל יותר לשיפור גמישות וטווחי תנועה – מרכיב חיוני בהמשך לשימוש נכון במכשירים.
 • עדיף להתנסות תחילה בביצוע התרגילים ללא גירויים חיצוניים העלולים להסיח את הדעת.

לאחר שנבין את הטכניקה של אימון פילאטיס מזרן בסיסי, ויהיה לנו שליטה טובה בתנועות ובגוף, אז כדאי להתחיל בשילוב מכשירים בהדרגה תוך התמקדות בטכניקה נכונה.

 

האם אפשר לשלב בין שני הסגנונות?

אפשר ואף מומלץ לשלב באימונים בין פילאטיס מזרן למכשירים. יש מספר אפשרויות עיקריות לשילוב:

 • לבצע ימי אימון נפרדים כאשר יום אחד מתמקד במזרן ויום אחר בפילאטיס מכשירים.
 • לשלב מזרן ומכשירים בכל אימון, למשל להתחיל בחימום וגמישות על המזרן ולאחר מכן מעבר לעבודה על המכשיר.
 • לבצע סדרות של תרגילי ליבה על המזרן ולסירוגין תרגול על המכשיר במהלך אימון משולב.
 • השילוב בין הסגנונות נותן מענה מקיף לצרכי הגוף והאימון – עבודת כוח ומאמץ מצד אחד, וגמישות, זרימה ושליטה מלאה בגוף מהצד השני – כך מתקבל אימון מאוזן, מגוון ויעיל ביותר.

 

 לסיכום

פילאטיס מכשירים ומזרן הן שתי שיטות משלימות לאימון יעיל ומועיל של כל הגוף. פילאטיס מכשירים מוסיף נדבך של כוח, מאמץ וגיוון תנועתי ומנטלי, בעוד פילאטיס מזרן מתמקד בשליטה ובגמישות. מומלץ להתחיל בפילאטיס מזרן כדי לרכוש בסיס איתן, ורק אז לשלב מכשירים בהדרגה. שילוב נכון בין הגישות יאפשר אימון מיטבי ותוצאות מהירות יותר.